Aktivní vs pasivní investování

Věčné téma, které rezonuje mezi investory, kdy se ptáme, co má vlastně navrch. Je lepší aktivní správa portfolia nebo pasivní? Celkem jistě však nikdy nebude jednoznačná odpověď, jelikož se vždy najdou zastánci jak jednoho, tak druhého přístupu. Ve finále je to dobře, neboť protiklady se navzájem přitahují a nemohou bez sebe správně fungovat. Rovnováha je důležitá ve více směrech a investování není vyjímkou.
Co přesně se však myslí tím být aktivní nebo pasivní investor? Jaké jsou jejich výhody
a nevýhody? Nebo co má navrch v určitých obdobích hospodářských cyklů? Na tyto a další otázky se zaměříme v dnešním článku.
Aktivní správa
Už ze své podstaty nám název napovídá, že se daná osoba aktivně podílí na složení svého portfolia. Pro zjednodušení se teď budeme bavit o kapitálových trzích. Investoři se vyznačují tím, že vybírají konkrétní tituly a specializují se na konkrétní sektory, kterým rozumí. Analýza společností/produktů (hodnotové investování) je tedy nezbytná. Bez informací ohledně bussines modelu, hospodaření firem s volným kapitálem, jejich kvartální výsledků, transparentnosti v účetnictví, ratingu, ESG ukazatele nebo ocenění akcií na trhu by tento typ investování nefungoval. Každý faktor hraje svou roli, a aby si společnost vedla bravurně ve všech směrech je téměř nemožné. Tím myslím aby dokonalá společnost byla podhodnocená na trhu. Ovšem najdou se i takové. a právě tyto se snaží aktivní správci svých portfolii zařadit. Samozřejmě tu máme profláklé jedničky v oboru (blue chips akcie), jako je Apple, Microsoft, Walmart, Coca-cola, McDonald a další dlouhodobě prosperující společnosti s pravidelným nárůstem tržeb. Jednoduše ty, které ani nemusíte příliš zkoumat a víte, že jejich výhled do budoucna bude více než slibný (alespoň, co se týče ziskovosti firem). Ovšem tyto společnosti mají i jistou nevýhodu. A tím je jejich valuace (ocenění) na trhu. Jelikož jsou tak známé
a vlastní je téměř každý ve svém portfoliu (ať už aktivní nebo pasivní), jejich P/E ukazatel může být natolik vysoký, aby se člověk zamyslel, jestli v danou chvíli má smysl akcie koupit. Co to je P/E ukazatel? Zkratka pro Price/Earning ratio, čili poměr ceny akcie ku zisku na akcii. Násobek toho, za kolik se akcie na trhu nakupuje. Hmmm… to taky nezní moc jednoduše. Tak třeba jeden příklad vydá za tisíc slov.
Dejme tomu, že nová akciová společnost se rozhodne vstoupit na burzu. Vydá určitý počet akcií s počáteční cenou třeba 20 dolarů za kus. Po třech letech obchodování a prosperitě je hodnota této akcie 25 dolarů. Zisk na akcii tedy činí 5 dolarů. P/E zjistíme tak, že vydělíme aktuální cenu ziskem na akcii.
25/5 = 5 , P/E = 5
Zkrátka je důležité vědět, jestli se akcie dané společnosti obchodují na svých maximech, průměrech nebo minimech. To ale není ukazatel všeho a rozhodně to nemusí být rozhodující faktor. Zdárně vysokým P/E se může pyšnit například společnost Tesla, která se obchodovala i za 400 násobky své ceny a podle tohoto ocenění by tak Tesla měla vyrábět každý druhý automobil na Zemi. No, a když už si říkáte, že je to moc a více růst už logicky nemůže, zjistíte, že lidé jsou stále ochotni ji nakupovat, ať už zde vidí přidanou hodnotu do budoucna nebo se pouze chtějí svézt na vlně. V takové fázi spíše rozhoduje sentiment na trhu a akcie tak mohou kolísat v řádech desítek procent. Rozebírat zde ale celou analýzu firem nemá smysl, protože je to hodně složitý obor na jeden článek. Ještě si zde však nastíníme jeden způsob aktivní správy, a tím je trading.
Trading, neboli intradenní obchodování je taková forma investování, kdy se spíše bavíme o spekulacích. Využívá se zde možností, které nabízí trh při volatilnějším období. Trading se zabývá analýzou grafů (technická analýza), krátkodobých cyklů, vyžaduje i kapku štěstí, disciplínu a poměrně velké koule, aby člověk vůbec začal. Přirovnal bych ho třeba k ruletě. Dobrý trader může odhadnout aktuální sentiment na trhu a pomocí něj uzavírat kontrakty v zelených číslech, ne ale pořád a ve všech případech. Nikdy nemůžete s jistotou tvrdit, jestli ceny půjdou nahoru, dolů, doleva, doprava nebo se budou točit dokola. Můžete to odhadnout a máte tak pravděpodobnost úspěchu 50%. Cena půjde nahoru nebo dolů. To je jako vsadit na černou nebo červenou v ruletě. Pro někoho hra, pro někoho full time job. Nebo jste člověk, s informacemi, které když si dáte dohromady a mohou ovlivnit dění na trhu, dokážete využít příležitosti a být v zisku. Excelentní tradici nejsou přesní ve 100% případů. Dokonce To nemusí být ani v 50% případů. Důležité pro ně je, aby 50% úspěšných obchodů převyšovalo nad 50% ztrátových obchodů. Čili je zde důležitá expozice a vědomí, že pokud se nevyvíjí situace podle plánu, uzavřít pozici na daném limitu. Pokud přemýšlíte o takovém typu obchodování, doporučuji nejdříve vyzkoušet různé demo verze s fiktivními penězi
a nastudovat spoustu knih a materiálu na internetu.. Zjistíte totiž, že můžete velmi rychle zbohatnout (kor s použitím páky), ale taky velmi rychle o všechno přijít, pokud budete mít smůlu nebo nevyskočíte z rozjetého vlaku včas. Na tradingu se rozhodně dá vydělat ve všech fázích hospodářských cyklů, protože sázíte na růst i pokles. Každopádně jako začínající investor bych se takovému způsobu rozhodně vyhnul, pokud nevíte, co děláte.
Výhody aktivní správy:
- Možnost rychle a efektivně zhodnotit své prostředky
- Porážet benchmark (index) v krátkodobém horizontu (1-5 let)
- Absolutní kontrola nad svými rozhodnutími (výběr portfolia dle svých preferencí)
- Větší požitek/radost při správném odhadnutí trhu
Nevýhody aktivní správy:
- Čas strávený v oboru (analýza společností, grafů, neustálá kontrola, porovnávání)
- Vlastní obchodní ego, které je těžké kolikrát udržet (nedostatečná pokora k trhu)
- Téměř v žádném případě nelze porážet index v dlouhodobém horizontu (7 a více let).
- Nákladnost v případě aktivně spravovaných podílových fondů (podíl pro manažery) nebo v případě uzavření mnoho obchodů (poplatky)

Aktivně spravované podílové fondy
Je jeden ze dvou druhů fondů, které banky nabízejí. Vyznačují se vetší výkonností v krátkém horizontu (ne však vždy) a jsou řízeny manažery, kteří obhospodařující kapitál investorů ve fondu. Tito manažeři jsou z pravidla ostřílení borci v oboru s mnohaletou zkušeností. Jedná se tak o nejčastější produkt, který se k investicím využívá a má samozřejmě své plusy a mínusy. Záleží pak na klientovi, jaký vztah k bankovním produktům má a jestli mu dávají smysl. Můj vztah k nim je poměrně vlažný a celý článek hodnotící podílové fondy si můžete přečíst zde.

Pasivní investování
Kdybych ho měl popsat jen jedinou větou, asi by zněla nějak takto:
,,Je to dokonalý a zároveň nejnudnější způsob investování, který znám.“
Ano bohužel a bohudík je tomu tak, jelikož tato forma investování má spoustu výhod oproti nevýhodám. Vysvětlím hned proč.
Zaprvé časová úspora. Ta je nejspíš nejdůležitější ze všeho. Pokud chcete být bezstarostný investor, který nemusí řešit žádnou analýzu firem, koukat na grafy a neustále hlídat cenu svých aktiv, pak je tato forma ideální způsob. Skrze dostupné nástroje jako jsou třeba ETF, nakoupíte určitý index, který pokrývá celý vámi zvolený sektor/zemi a jednoduše tak víte, že je široce diverzifikovaný a můžete klidně spát.
ETF (Exchange Traded Fund) neboli ,,burzovně obchodovatelné fondy“ jsou cenné papíry obchodované na burze kapitálových trhů a jejím podkladovým aktivem může být téměř cokoliv. Nejčastěji se s nimi setkáváme v zastoupení různých světových indexů jako je třeba SaP 500, Dow Jones, Nasdaq, Euro Stoxx 50, Nikkei 225 a další. Konkrétní ETF pak přesně kopíruje složení daného indexu. Můžete ale také najít ETF, které obsahuje jen část akcií daného indexu, konkrétní země, sektory a zaměření nebo komodity. Máte zájem o zdravotnický sektor, obnovitelné zdroje, herní sektor nebo třeba jen zlato a těžební společnosti? Téměř vše, co vás napadne lze najít na burze a formou ETF obchodovat. Jedná se tedy o finanční derivát, který vznikl prakticky nedávno (50 let zpět) a úspěšně se uchytil po celém světě. ETF je opět rozsáhlé téma a pokud vás zajímá, přečtěte si o něm samostatný článek.
Neřešíte pak jednotlivé akciové tituly v něm obsažené a v podstatě ani nepotřebujete. Nesnažíte se porážet trh a spokojíte se s průměrem, který tyto indexy udávají. Ušetřený čas ale můžete věnovat rodině nebo koníčkům.
Druhou obrovskou výhodou jsou nízké poplatky. Fondy jsou nízkonákladové, jelikož nepotřebuji manažery, kteří se starají o složení portfolia. Většinou kopírují nějaký index a tudíž není potřeba. Pokud půjdete do banky, můžete narazit na fondy s poplatky okolo 1-2 %, což je pořád dost, ale rozhodně méně než aktivní správa.
Pasivní způsob se však pojí i s jinými třídami aktiv, kdy zkrátka nakupujeme formou DCA a nehledíme doleva doprava. Opět máme klidné spaní, protože jsme si dané aktivum zvolili z nějakého racionálního důvodu…doufám. Může se tedy jednat o komodity, kryptoměny nebo třeba fondy zaměřené na realitní sektor. Možnostem se meze nekladou.
Na závěr
Co má tedy navrh v krátkodobém horizontu? Opět se budu bavit pouze o kapitálových trzích. Nejspíše by zvítězili aktivně spravované fondy, jelikož částečně dokážou predikovat makroekonomický vývoj a podle toho přizpůsobit svá portfolia. Pasivní investoři to zkrátka nemají jak ovlivnit a ,,tupě” se vezou s vývojem svého indexu. Nemůžete tedy očekávat, že bude výnos v krátkodobém horizontu nějak zázračný a dokonce bude zaostávat nad aktivní správou. Ovšem v dlouhodobém horizontu téměř 90% aktivně spravovaných fondů neporáží indexové fondy, a tudíž pokud jste dlouhodobý investor, téměř s jistotou na tom budete lépe. Abych se neopakoval z minulých článků, shrnu to takto.
Pro drtivou většinu z nás (běžných smrtelníků) bude téměř vždy výhodnější pasivní správa portfolia, nejlépe samospráva, která je dlouhodobého charakteru na 10 a více let. Pokud chcete být trader a ležet v grafech, určitě si tuto činnost vyzkoušejte. Chcete, aby vaše portfolio bylo lepší než jen průměr trhu? Opět se můžete zabývat analýzou společností a snažit se predikovat trh. V ostatních případech bych příliš nevymýšlel kolo, když už je vytvořené a slepě bych investoval do ETF fondů…
Vaše budoucí já vám za to poděkuje.