Altcoiny

,,To jsou vlastně všechny ostatní kryptoměny, které vznikly po Bitcoinu, že? Jojo, a která z nich bude teda druhým Bitcoinem“?
Samozřejmě se musím vyjádřit i k ostatním měnám, jelikož psát pouze o tom, jak je Bitcoin skvělej a nedat k tomu pohled ze strany dalších kryptoměn, je nesmysl. Nejsem totiž 100% maximalista, který chce pošpinit všechno ostatní, co doposud vzniklo.
Vždyť sám Bitcoin vznikl jako nestátní svobodné peníze, tak proč by se o něco podobného nemohli pokusit i ostatní? O tom, jaký však mají přínos společnosti a zda je opravdu potřebujeme, si rozebereme v tomto článku. Můj přístup k nim je spíše kritický, ale myslím si, že některé z nich smysl dávají….některé
Kolik vůbec je těch altcoinů?
Slovo některé je zde velice důležité, protože z aktuálního počtu, přes 21 tisíc kryptoměn (minulý rok to ještě bylo okolo 10 tisíc), jen mizivé procento z nich uspěje, má potenciál nebo se sveze na nějaké trendové vlně (pump & dump).
Ano začínám z ostra a na rovinu, ale bohužel taková je realita. Věřte, že skoro 99% z nich je už od základu navržena tak, aby na nich vydělali pouze jejich tvůrci, popřípadě propagátoři.
Proč tomu tak je?
Protože na tuto novou vlnu rychlého zbohatnutí naskakují lidi ve velkém a doslova chtějí riskovat s tím, že jimi vybraná měna bude určitě ta nejlepší. Dáváme na rady krypto,,odborníků“, kteří ve svých placených skupinách dávají tipy ohledně vývoje tohoto trhu a které měny se vyplatí momentálně koupit.
Vývojáři všemožných coinů pak vycítí příležitost oškubat pár (set, tisíc) lidí, mají zmáknutý marketing, najmou si profesionální programátory a kolečka se můžou roztáčet. Když k tomu ještě přihodí, že část ze zisku půjde na charitativní účely, projekt nemá chybu . 👌
Po tom, co se úspěšně spustil první protokol Bitcoinu, spousta šikovných programátorů zjistila, že vytvořit si svou vlastní měnu/peníze nemusí být tak složité.
Člověk je pak paralyzován výběrem, protože běžný smrtelník nemá šanci se vyznat v tom, které kryptoměny mají nějaké potenciál nebo hodnotu.
Jako řekněme si narovinu:
,,Potřebujeme zde tolik kryptoměn? Jsou opravdu všechny jedinečné a lepší než Bitcoin“?
No samozřejmě že nejsou. K těm, které úspěšné jsou a mají smysl do budoucna si řekněme za chvíli. Ostatní buď kopírují protokol bitcoinu (mohou zažít pár úspěšných vln nahoru), nezaujmou téměř nikoho nebo jsou podvodný projektem už od začátku. Takový podvod na bázi Ponziho schématu však na první pohled těžko poznáte a kryptoměnám s tím spojeným se obecně říká shitcoiny. Celkem trefné označení.
Případy, jako byla burza Quadriga nebo kryptoměny OneCoin, BitConnect a další, už tu byly a musíme přiznat, že jejich primární účel, obrat investory o peníze, byl úspěšný. Bohužel…miliony ztracených dolarů a tisíce smutných spekulantů. To je téměř denní chleba tohoto divokého světa. Proto jsou kryptoměny obecně odsuzovány veřejností a to do poslední z nich. Je to škoda, každopádně lidé často hází všechny do jednoho pytle. Psychologický efekt, kdy máme tendenci jednat na základě nedostatečného pochopení daného odvětví.
Abych však nebyl pouze negativní a odrazoval vás od celého tohoto sektoru, řekněme si i pár charakteristik o těch,,lepších“ kryptoměnách, které potenciálně přežijou s Bitcoinem.
Ethereum (ETH)
Je sice dvojka, co se týče tržní kapitalizace, ale určitě nevznikla jako druhá v pořadí. Jedná se o kryptoměnu vytvořenou Vitalikem Buterinem, který se dřív podílel na dalším vývoji Bitcoinu. Měl ale jiný cíl, a to využít potenciál kryptoměn na maximum (údajně kvůli zablokování účtu na World Of Warcraft). V roce 2013 tak vytvořil síť Etherea s tokenem Ether. Celkem rychle si ho oblíbili všemožní programátoři a jeho popularita tak rostla raketovým způsobem. Zkrátka je lépe programovatelné a dá se na něj nabalit spousta nových funkcí. Ethereum fungovalo na stejné bázi jako Bitcoin (PoW koncept), každopádně od září 2022 už jede na PoS. Hojně je využíváno v DeFi prostředí, NFT nebo na různé smartcontracty.

Litecoin (LTC)
Vznikl mezi prvními altcoiny v roce 2011 a jeho tvůrcem je Charles Lee. V podstatě jde o lehčí verzi bitcoinu, která však z počátku nevyžadovala velké množství elektrické energie k zabezpečení, ale velké množství paměti. Díky tomu byl Litecoin populární pro drobné těžaře a byl také rychlejší a s nižšími poplatky (což platí dodnes). Jelikož se ale jeho protokol také zásadně nevyvíjel, často byl na podobných vlnách jako bitcoin.
Od té doby, co však přišla na scénu síť Lightning Network a SegWit (vyšší škálovatelnost), se jeho popularita znásobila, a to díky tomu, že Litecoin byl první, kdo tyto prvky úspěšně implementoval.

Monero (XMR)
Je kryptoměna, která je 100% anonymní. Nikdo nevidí vaše zůstatky, transakce ani adresy. Tato vlastnost je jeho obrovskou výhodou ale zároveň i nevýhodou. Výhoda nám je jasná, ale díky ní právě dochází k velkým regulacím a zákazům s touto kryptoměnou obchodovat. Státní orgány ji tak považuji za měnu, přes kterou se dají financovat veškeré nekalé praktiky.
Co se týče konceptu těžby, je stejný jako u Bitcoinu, ale jeho zásoba je zatím neomezená. Výhodou je také doba vytvářen nových bloků, která je sice dynamická, ale pohybuje se okolo 2 minut. Monero je hojně využíváno, ale o tom, jaké na něj padnou další regulace, je otázka.

Solana (SOL)
Se stala populární zejména kvůli své rychlosti a nízkým poplatkům. Díky mechanismům Proof of Stake a Proof of History zvládne tato síť vypořádat 50 tisíc transakcí za sekundu, což je rozhodně značná konkurence dnešním gigantům, jako je MasterCard či Visa (ta zvládne 24 tisíc). Jedná se tedy o nejrychlejší blockchainovou technologii současnosti. Zároveň tato rychlost není na úkor bezpečnosti a stability sítě a zůstává tak na snadě, jaké by mohlo být její využití do budoucna. V současnosti na ni běží projekty, jako jsou stablecoiny (USDC, USDT) a monetární politika je vytvořena tak, aby v budoucnu fungovala s 1,5% inflací v podobě nově vzniklých tokenů. Určitě se tedy jedná o jeden z těch zajímavějších projektů novodobých technologií. Jeho nevýhodou je ale fakt, že 60% emitovaných tokenů SOL drží vývojáři projektu. Musíte tak opět důvěřovat v jejich poctivost a vizi měnit budoucnost digitálního bankovnictví k lepšímu.

Cardano (ADA)
Se řadí do kategorie slibných projektů v prostředí smartcontractů, NFT a decentralizivaných aplikací. Ve své podstatě se nyní hodně podobá sítí Etherea a dává velký důraz na společenskou odpovědnost a charitativní činnost. Opět se jedná o PoS mechanismus potvrzování transakcí. ADA je pak kryptoměna, která běží na blockchainu Cardano (jen pro info, aby si někdo nemyslel, že Cardano je měna).
Vývojáři se tak snaží vytvářet finanční decentralizivaný systém, který může nahradit/vytvořit bankovního sektor tam, kde standartně nefunguje (např. africké státy). Patří tak mezi slibné projekty, které se rozhodně vyplatí sledovat.

Doge coin? (DOGE)
O této kryptoměně píšu spíš jenom z recese, protože se jedná o coin, který vznikl jako vtip a nikdy ani neměl uspět v mainsteamu. Samotná historie Doge coinu však sahá až do roku 2013, kdy kryptoměny teprve přicházely na výsluní. Jeho zakladatelé s ním vůbec neměli velké plány, a tak ho nikdo ani nebral vážně.
Funguje v podstatě podobně jako Litecoin, s tím rozdílem, že transakce do bloku generuje každou minutu. Litecoin každé 2,5 minuty. Proto je rychlejší a může mít i levnější poplatky.
Zároveň taky frčí na PoW, ale zároveň nemá pevně stanovenou konečnou zásobu mincí. Je navržen tak, aby v budoucnu vznikaly tokeny s 2% inflací.
Co k tomu však říct. Samotné logo, které bylo vytvořeno ze slavného meme psa jménem Doge, snad mluví za veškerou vážnost, kterou do projektu vývojáři dali. Tím lépe ale pro Doge samotný, jelikož ani vývojáři nevlastní závratně velký počet mincí. Zkrátka nepočítali s tím, že by Doge někdo bral zcela vážně. Úspěch se však dostavil téměř okamžitě (již po prvním měsíci vzniku). Tento příběh hold ve světě kryptoměn nezná obdoby a jelikož takový šok nikdo nečekal, lidé začali Doge nakupovat ve velkém. V roce 2019 si jej dokonce oblíbil nejvlivnější muž na planetě (v současnosti). Ano, jedná se o Elona Muska, který je velkým zastáncem a příznivcem Doge coinu. Nejspíš z velké části díky němu a Binance (která jej následně zalistovala), slaví takový úspěch ještě dnes.
Takže ano, i úplná ,,blbost“ může uspět na poli digitálních měn a možná právě díky kontroverzi a propagaci známou osobností se Doge jednou podívá na měsíc. Kdo ví.


Samozřejmě zajímavých projektů ve světě kryptoměn a DeFi je mnohem více, ale rozebírat je v jednou článku je zatím nad moje síly. Za prvé se jedná o tak široké spektrum informací, novinek a inovací, že člověk nestačí držet krok, a za druhé jim sám pořádně nerozumím. Postupně se to budu snažit změnit, každopádně to chce spoustu obětovaného času na studium. Jedno vám ale můžu říct jistě.
Netrapte se tím, který coin má lepší název, je sebe víc cool, propracovaný nebo se určitě zhodnotí o tisíc procent, protože to někdo řekl. Vyzkoušejte si jednoduše tuhle ruletu s malou částkou, o kterou jste schopni přijít a sami rychle zjistíte, jestli tato cesta někam vede. Třeba se vám ale zadaří a budete opravdu boháči. Ze začátku jsem uvažoval stejně a proto jsem riskoval. Snažil se zhodnotit své prostředky za týden. Když ale následně budete sledovat vývoj trhu, zjistíte, že všechno se točí kolem jedné jediné proměnné. Tou je již dokola zmiňovaný Bitcoin. Když roste…všechno ostatní taky roste. Když padá…všechno ostatní padá. Teď jde pouze o to, v jakém poměru mezi sebou.
Pokud však zabřednete do tohoto světa víc než jste čekali a zjistíte, že některé kryptoměny vám dávají větší smysl a lepší využití do budoucna, neváhejte a klidně se na takovém projektu podílejte. Pořád zde totiž platí:,,investuj tolik, kolik rozumíš „.
Tento článek není investičním doporučením, ale pouze autorův skromný názor. Slouží k informativním nebo inspirativním účelům, popřípadě k pobavení jezevců.