Finanční poradci

Každý z nás, kdo máme bankovní účet, jsme se již dostali do situace, kdy musíme do banky a vedeme tam rozhovor s naším poradcem. Ten s námi jedná o základních bankovních, ale i investičních produktech. Dá se říct, že to jsou osoby, které nás uvádí do světa financí a většinou bývají těmi prvními, za kým jdeme. Na tom není nic špatného a dobrý bankéř se snaží klienty si udržet a nabízet nám kvalitní ,,zboží“, které skutečně potřebujeme.
Jaký je však rozdíl mezi bankovním a finančním poradcem? Mají stejnou motivaci a snaží se klientovi zajistit ty nejlepší podmínky? Nahlédneme do zákulisí oboru a objasníme si nejtypičtější povahy těchto poradců. Pro jednoduchost si je rozdělíme do čtyřech kategorií, které uvádí ve své knize Veronika Kalátová. Nezávislá konzultantka, která má bohatou zkušenost právě na toto téma.
Kategorie
- Amatér
- Profesionál
- Šmejd
- Věštec
Celkem trefný popis a takový amatér nebo profesionál má celkem jasnou povahu.
Amatéři, nováčci v oboru se vyznačují svou neznalostí a nejistotou. Možná se snaží vypadat chytře, ale nedokáží správně popsat produkt, natož efektivně komunikovat s klienty. Samozřejmě každý nějak začíná a chce to čas, než nabereme zkušenosti v oboru. Ale pokud se jedná o důležitá finanční rozhodnutí, určitě by nebylo od věci zavolat si prověřeného poradce.
Profesionál je velmi zkušený, umí jednat s klienty a zná odpovědi na téměř všechny otázky týkající se finančních produktů (nebo alespoň ví, kde je má najít). Zároveň mají často dobrou reputaci v oboru a doporučují ty nejlepší produkty pro své klienty. Stále však pouze bankovní a ne úplně nezávislé. Zároveň jich je hrozně málo, takže pokud někoho takového z okolí znáte, máte štěstí.
Takoví ,,Šmejdi“, jsou skupina poradců, kterým jde zejména o provize a svůj věhlas a ne o blaho svých klientů. Používají manipulační triky a výrazy, aby tak vypadali jako odborníci. Je pak těžké je rozeznat od skutečných profesionálů a bohužel mají velké zastoupení v oboru. Právě na tuto skupinu se v článku zaměříme nejvíce a ukážeme si, jak nejlépe eliminovat riziko sjednání nevýhodné smlouvy.

Věštec je osoba s mimořádnými vlastnostmi předvídat budoucnost pomocí své křišťálové koule nebo věštěním z karet. S takovými je radost jednat, neboť nám nejlépe prozradí, jak alokovat své prostředky, abychom zaručeně vydělali. Radí nám, kterým směrem se budou finanční trhy vyvíjet, kdo bude lídrem v ekonomice na dalších pár let, nebo který fond je nejlepší, protože za poslední rok vykázal nevídané výsledky. Tu ironii snad každý pochopil, každopádně takovým nějakým způsobem by mohl jednat někdo, kdo si myslí, že lze předpovídat budoucnost. Nejlépe tedy uděláte, pokud s nimi hned rozhovor ukončíte a odejdete.
To, jestli se trhy budou pohybovat nahoru, dolů, doleva, doprava nebo se budou točit dokolečka, neví zkrátka nikdo. Nikdo vám nemůže zaručit ,,garantovaný výnos“, a proto bych byl velice obezřetný, pokud uslyšíte tento výraz. Myšleno samozřejmě u investičních produktů rizikovějšího typu. I tak ale slýcháme mnoho predikcí, analýz na další kvartály, roky, a to i od největších odborníků na finance. Proč? Protože se od nich očekává nějaké vyjádření a jejich názor na danou situaci. Pohybují se v oboru denně a měli by tak být schopni dát ucelený obrázek toho, co může nastat. Důležité je zde však, že se jedná pouze o jejich názor a ten by neměl být investičním doporučením a ve finále má být irelevantní pro naše rozhodnutí. Nejideálnější je poslechnout si názorů více, popřemýšlet, co mi dává smysl a ke kterému scénáři se přikláním. Čas nakonec ukáže, kdo měl pravdu.
Zpátky k poradcům
Hlavním rozdílem mezi bankovním a finančním poradcem je v jejich zaměřenosti. Takový bankovní poradce má spoustu klientů, kterým se může věnovat jen omezenou dobu a to se pak podepisuje na jejich přístupu k nám. Jednají s námi převážně o spořících účtech, termínovaných vkladech, životních nebo zahraničních pojistkách, kreditkách, úvěrech a někdy i hypotékách. Nabídka je samozřejmě širší, ale zkrátka nejsou odborníci na žádnou danou činnost. Jsou placeni od hodiny a kvantita obsloužených klientů převyšuje nad kvalitou. Další jejich nevýhodou je častá fluktuace nás klientů mezi nimi. Může se tak stát, že za rok máte třeba tři bankovní poradce. Tím pádem o vás nikdy nemohou vědět tolik, co finanční poradce, který s vámi projde vaši finanční a životní situaci dopodrobna a nemá důvod vás přehazovat na někoho jiného. Na druhou stranu je fajn mít dobré vztahy s bankovním i finančním poradcem a v případě nouze víme, že se na ně můžeme obrátit.
Pokud však chceme učinit složitějších finanční rozhodnutí, dáme na rady právě finančních poradců, kteří by měli být motivováni kvalitou nabízeného produktu. Z předešlého popisu ale víme, že to není pravidlem, a tak je ještě dobré si tyto poradce rozdělit do kategorií podle jejich motivace.
- Poradci placení z provizí od finanční společností, které zastupují
- Poradci placení za hodinu, nezávislí, nestranní.
U prvního typu je problém takový, že jsou to nejspíš všichni, na které jste dosud narazili. Klasický případ, kdy: ,,Můj známej má dobrého poradce, kterého doporučuje“, už jsme zažili všichni. Jejich hlavním cílem je získat co nejvíce potenciálních klientů, a tak nás poradci po schůzce často žádají o doporučení. Nebo chtějí kontakty na naši rodinu či známé, kteří by také potřebovali poradit s financemi. Tento způsob získávání telefonních čísel se mi naprosto příčí a to ještě více, když k tomu přidávají argument, že je to za jejich čas strávený s námi. Tím nejdůležitějším ale bývá jejich svědomí v situacích, kdy se mají rozhodovat pro dobro klienta nebo pro větší provizi u sebe. Často se vám tak stane, že nabízený produkt není zdaleka nejlepší, který by se pro vás na trhu našel. Může za to však systém jako celek. Co lze očekávat, pokud máte v zásobníku sadu produktů stejného typu, ale s odlišnou provizí? Odpověď už znáte. Konkurence tu bude vždy a jen tak se jí nezbavíme, jestli tento systém bude fungovat nadále. Musíte mít tedy opravdovou důvěru ve svého poradce, aby jste tak zbytečně nepřišli o finance, které necháte buď na poplatcích nebo na ušlém zisku. Kde ale takového kvalitního poradce najít?

Tím směřujeme ke druhé skupině profesionálních poradců. Najít je ale musíte cíleně, za konkrétním účelem, protože většinou podnikají sami na sebe a nechají si za svou práci zaplatit. Jejich obrovskou výhodou je nezávislost a přístup, kterého se vám od normálních poradců nedostane. Projedou s vámi všechny potřebné body, aby tak zjistili váš finanční a rizikový profil. Na základě toho věřte, že vám doporučí to nejlepší pro vás, ať už se jedná o alokaci prostředků nebo při zřízování úvěrů. Bude vás to však něco stát a je tu i možnost, že si budou účtovat podíl ze zisku. Placeni jsou zhruba stejně jako ostatní poradci, ale pokud vezmete v úvahu fakt, že z dlouhodobého hlediska vám mohou ušetřit desítky nebo i stovky tisíc, vyplatí se poslechnout si jejich doporučení. Tuto možnost bych tedy zvažoval hlavně v situaci, kdy mám velký obnos peněz a nevím, jaké možnosti aktuálně trh nabízí.
Můžete je také poznat na základě organizace, pro kterou pracují. U nás například AFP (Asociace finančních poradců), kde najdete skutečné experty v oboru.
Dále se také vyznačují různými tituly z finanční sféry, ať už se jedná o domácí či mezinárodní, jako je CFA (Chartered Financial Analyst), PFP (Poradce Finančního Plánování), EFA (European Financial Advisor)nebo třeba EFP (European Financial Planner).
Jak se připravit na schůzi s poradcem?
Být připraven se vyplácelo vždy, a proto musíte mít nachystanou základní sadu otázek, které jsou ty nejdůležitější při zřizování jakéhokoliv finančního produktu. Není to přitom žádná věda a určitě by vás většina z nich napadla.
- Kolik zaplatím na poplatcích?
- Co z toho budu mít?
- Jak je to jisté?
- Jak se to dá změnit?
- Za jak dlouho budu peníze mít? (likvidita)
Popřípadě investiční otázky na doplnění:
- Jaký je průměrný roční výnos?
- Jaké je riziko/volatilita?
- Jaká je alternativa k tomuto produktu?
- Jak moc je produkt/fond transparentní?
- Jaká je daňová zátěž?

,,Kolik zaplatím na poplatcích?“ Hned první otázka a zároveň ta nejdůležitější ze všech. Poplatky totiž hrají obrovskou roli ve finančním světě a mění se v čase. Buď se jedná o úrok při žádosti na hypotéku, úvěr nebo o poplatky spojené s investičním/spořícím produktem. Často jsou některé naprosto zbytečné a platíte tak za službu, která se ještě nestala. Kolik a jaké druhy poplatků se nás nejvíce týkají, si můžete přečíst zde v samostatném článku.
,,Co z toho budu mít?“ je také prostá otázka. Zajímá nás totiž, jak je naše investice rentabilní (jakou má návratnost), nebo s jakou jistotou mi produkt bude poskytnut. Mluvíme buď o čistě investičním produktu, u kterého je návratnost jen orientační a nesmíme se jí 100% řídit, a nebo o bankovním, jako jsou termínované vklady, spořící účty, penzijka a podobné. V obou případech je dobré vědět, že výnos by měl být úměrný riziku. Dále se může jednat o půjčky a hypotéky, kdy nás samozřejmě zajímá, kolik nám je banka schopna půjčit.
,,Jak je to jisté?“ U jaké banky mi produkt bude nabídnut bez větších omezení a složitých podmínek? Není totiž úplně důležité, jestli je úrok o 0,1% větší nebo menší pokud musíte splnit x dalších podmínek pro uskutečnění. Nechte si tedy udělat více nabídek a porovnejte výhody a nevýhody. Nebo jak jisté jsou úroky na konzervativních bankovních produktech? Zpravidla jsou úroky a státní podpora garantované. Ohledně rizikových investic už vám garantovat nikdo nic nemůže, to už víme. I tak se ale zeptejte, schválně jaká bude reakce.
,,Jak se to dá změnit?“ Kdy nejdřív mohu refinancovat svoji hypotéku/půjčku (tzv. fixace)? Můžu svůj investiční produkt převést do jiného fondu jednoduše? Jak se dá upravovat strategie? Můžu měnit výši svého vkladu/výběru? To jsou konkrétní otázky, na které byste se mohli zeptat, pokud cítíte, že takovou informaci potřebujete vědět a nevidíte ji ve své smlouvě nebo klíčových informacích.
,,Za jak dlouho budu peníze mít?“(likvidita) Týká se třeba produktů úvěrového typu. Chcete vědět, kdy budete moct čerpat a po jakých částkách, nebo kdy bude půjčka k dispozici na vašem účtu. Může ale i souviset se spořícími produkty, kde jsou úroky a státní bonusy jisté. Dále pak likviditu potřebujete znát v případě, že se jedná o investiční produkt. ,,Chci vybrat své portfolio. Do kdy budu mít peníze na účtu?“ Z pravidla se udává do 14 dnů, ale v praxi to ovšem tak dlouho netrvá. Likvidita bývá dnes vysoké téměř u všech bankovních produktů.
,,Jaký je průměrný roční výnos?“ Nás zajímá v případě podílového fondu nebo jiných investičních produktů a vždy ho najdeme na oficiálních stránkách produktu. Není to však žádný ukazatel záruky budoucích výsledků, ale poradci s radostí předhazují fondy, kterým se právě daří. To aby si jednodušeji získali klienty, protože asi by se jim moc dobře nenabízel fond, který má záporný nebo jen mizivý výnos. Ukazatel tedy jen informační a je dobré ho porovnat alespoň s benchmarkem (například hodnota MSCI World indexu).
,,Jaké je riziko/volatilita?“ Tato otázka je velmi individuální a popravdě riziko je pro každého odlišné. Obecně se akcie považují za rizikovější instrumenty než třeba dluhopisy, ale ne každý to vnímá stejně. Finanční poradce vám může poskytnout číslo v procentech udávající volatilitu (výkyvy v cenách instrumentů). Čím větší procenta, tím je volatilita větší pochopitelně, a proto je také důležité, aby s vámi poradci projeli váš rizikový profil. Pokud to neudělají, nemáte se s nimi o čem dál bavit.
,,Jaká je alternativa k tomuto produktu?“ Kdybych já měl schůzku s neznámým poradcem, určitě bych chtěl, aby mi nabídl i jiný, podobný produkt, který na trhu je. Porovnal je se mnou a došli jsme tak k závěru, který je lepší v danou chvíli. Dokonce se zde ještě nabízí má oblíbená otázka trochu na tělo: ,,Jaký investiční produkt byste si vybral vy nezávisle na tom, který máte ve svém seznamu nabízených?“ Pokud vám doporučí nějaký, který patří pod společnost, pro kterou dělá, úplně bych nevěřil v jeho upřímnost. Samozřejmě může být neznalý a nevědět, že na trhu jsou daleko dostupnější a levnější varianty, ale proč by vám takový nabízel, když z něj nemá provizi že? Logické.
,,Jak moc je produkt/fond transparentní?“ Ne úplně častá otázka, ale mě osobně celkem zajímá. Protože ať se snažíte, jak chcete, většinou pořádně nevíte, do čeho podílové fondy investují nebo jen hodně zběžně. Nejspíš nechtějí odkrývat svoji taktiku, což chápu, ale pokud nevím vůbec nic a sleduji, jestli fond pouze roste nebo klesá, má to pro mne vůbec vypovídající hodnotu?
,,Jaká je daňová zátěž?“ Často se říká, že v životě máte jisté dvě věci. Daně a smrt. Něco na tom bude, a jelikož lektvar na nesmrtelnost zatím nikdo nevynalezl, s daněmi se naštěstí pracovat dá a snaha o snížení na minimum je proto na místě (alespoň, co se investicí týče). U bankovních produktů nás tedy bude zajímat kolik a kdy zaplatíme na dani, a jestli jsou zde i nějaké úlevy na dani. Na štěstí pro nás, občany ČR, jsou daňové zákony nakloněny na naši stranu a obsahují mnoho výhod pro investory do cenných papírů. Není to však jen u nás, každopádně 15% daň nebo 30% je celkem rozdíl, pokud obchodujete s většími částkami. Je také dobré znát výhody časového a hodnotového testu, popřípadě další ,,triky“ na minimalizaci daní. Všechny cenné papíry jsou totiž po 3 letech držení osvobozeny od daně (časový test). Popřípadě pokud odprodej všech cenných papírů nepřesáhne za rok 100 tisíc (hodnotový test), tak je také osvobozeno. Každopádně pokud se v daních ztrácíte, je dobré si přečíst alespoň základy, než začnete řešit tuto otázku.
Na závěr bych chtěl zmínit, aby jste se nebáli. To, že se ptáte na banální a základní otázky, neznamená, že jste hloupí nebo neznalí. Poradci počítají s tím, že nevíte, která bije, a tak vám často řeknou jen to minimum, které musí (často ani to ne). Proto, když ukážete, že opravdu víte na co se zeptat, určitě budou překvapeni a rázem k vám přistoupí s mnohem větší pokorou. Nebudou si totiž jistí, co všechno víte, aby si třeba oni nepřipadali hloupě. Buďte tedy kritičtí, ale zároveň shovívaví. Nejprve počkejte, s čím se vytasí a pokud nebudete spokojeni, víte, že máte nachystané dotazy, které jsou opravdu věcné.
Jakou máte Vy zkušenost s poradci? Věřím, že spousta z vás pozitivní, protože rozhovor byl stručný, jasný a splnil vaše očekávání. Pokud se však podíváme retrospektivně, často můžeme spatřit určité nejasnosti.
