Úvodní článek o Bitcoinu

,,Zase další blázen, co se nás bude snažit přesvědčit ať nakoupíme bitcoin  a neskutečně na tom zbohatneme“.

Možná si něco podobného říkáte, ale není tomu tak. Já vás od něj budu odrazovat. Neřeknu vám, aby jste si koupili a vyzkoušeli bitcoin, pokud nevíte, proč vznikl, co řeší a nerozumíte jeho monetární politice. 

A i když to budete vědět, tak vám stále nemusí dávat smysl. Je to zcela běžné, normální. Tady už se totiž dostáváme na divoký západ, který není pro každého a dosud byl bitcoin známý spíše jako ultra riziková investice, která má nejvyšší volatilitu ze všech tříd aktiv. 

Bitcoin totiž nemůžete nikomu nutit. Pokud lidem nevysvětlíte proč tady s námi pořád je těch 13 let, nepochopí k čemu je a není. Jelikož jde ale stále o nově vzniklou měnu/aktivum/peníze, nelze jednoduše vysvětlit jeho potenciál. Jsou samozřejmě tací, kteří v kryptoměnách obecně vidí jen příležitost rychle zbohatnout, aby si za týden z 10 tisíc udělali 100 tisíc. Oukey, asi proti tomu nic nemám, ale s největší pravděpodobností se vám to nepovede. Dle mého názoru jde o čistý gamble. Stejné jako jít do kasina a vsadit na černou. Buď to vyjde nebo ne. No a lidé jsou pak zklamání, protože čekali raketové zhodnocení a realita je pak opačná. 

Proč tedy budu psát o Bitcoinu a jeho potenciálu a adaptaci ve světě? Protože každý, kdo se mi zatím snažil říct, že bitcoin má smysl, mu buď nerozuměl, byl to pouze gambler nebo ho popisoval příliš technicky, takže to pro mě stejně byla Španělská vesnice. Až do nedávna, kdy jsem konečně pochopil jeho podstatu a dnes se vám ji budu snažit podat takovým způsobem, aby jste se už nemuseli ptát na ty základním otázky. Možná vás taky odpovědi donutí se i trochu zamyslet, jestli na tom opravdu něco není. Rozhodně se však nebudu snažit vám popisovat technickou stránku Bitcoinu, protože je příliš složitá takhle na úvod. To necháme na článek později. Mrkneme se tedy na ekonomické aspekty, podle kterých pochopíte jeho hlavní podstatu. Snad.

Co to je bitcoin?

Nejčastější otázka, na kterou nelze jednoduše odpovědět jednou větou a bohužel ani dvěma větami. Je totiž potřeba otázek více, aby jste dostali ucelený obrázek, a proto si je rozebereme postupně.

  • Bitcoin je oficiálně první virtuální měna, která je funkční a existuje pouze v digitální podobě, takže ji nelze uchopit.
  • Jde o decentralizovaný alternativní systém k tomu centralizovanému, který známé dnes.
  • Zároveň ho lze chápat jako internetový protokol, který je tak zabezpečený, aby byl nezávislý na třetích stranách a bez nutnosti důvěry uživatelů. To za pomocí kryptografie, pálení elektřiny a decentralizaci. 

No zatím nic moc vysvětlení…chápu. 

Pojďme si tedy otázek položit více a rázem nám všechno začne dávat větší smysl.

Kdo vynalezl bitcoin a kdy?

Bitcoin vznikl 31.října 2008 čerstvě po největší ekonomické/nemovitostní krizi v dějinách lidstva. Možná to byla náhoda, možná ne. Jeho autor, Satoshi Nakamoto (dodnes není známa jeho skutečná identita), je osoba nebo skupina osob, která zaslala email několika IT specialistům a společně s tím i whitepaper (soubor), kde byl popsán protokol bitcoinu. Zpočátku to tak byl projekt od ajťáků pro ajťáky, kteří dokázali pochopit jeho podstatu a jedinečnost.

Myslím, že každý z nás  již zažil FOMO efekt, kdy si připadáme, že nám uniká nějaká příležitost. Chceme  naskočit na vlak s ostatními a svést se tak na vlně růstu. Dokud není příliš pozdě. My však máme dilema a nevíme to s jistotou, jelikož nejsme dostatečně informovaní v dané oblasti. Děláme tak ukvapená rozhodnutí, která mohou mít negativní důsledky. Klasicky to bývá právě u bitcoinu, o kterém už slyšel snad každý. Jeho medializace je největší v dobách, kdy cena roste a nejnižší v době, kdy se propadá. Proč? Protože vám nikdo nebude tvrdit, aby jste si ho koupili, když ztratil už polovinu své hodnoty za měsíc a není jisté, co bude dál. Jednoduché. A právě díky jeho častým výkyvům jsou lidé skeptičtí a nevěří mu jako uchovateli hodnoty či dokonce jako dobré investici. Proč tak moc kolísá na ceně? To se dozvíte později. Mé počátky s bitcoinem jsou úplně stejné. Znám ho 6 let, netušil jsem jak funguje, proč funguje, všechno znělo moc složitě a proto jsem do něj jednoduše nedal ani korunu. Vám doporučuji to stejné alespoň do doby, než pochopíte, jak funguje. 

Proč vznikl bitcoin?

O tom, proč vznikl, jsou různé debaty a každá varianta dává do skládačky kousek pravdy pravdu. Jaký měl však záměr jeho autor je otázka, každopádně z toho, jak Bitcoin funguje, vyplývá následující. Vznikl jako alternativní decentralizovaná (nezávislá na státu) forma peněz, právě díky tomu, aby někdy v budoucnu doplnil dnešní fiat peníze v podobě svobodných zdravých peněz. Fiat měna je centralizovaná, vydávaná vládou a to bez jakékoliv omezení na množství a v čase. Centrální a komerční banky mají monopol na peníze a tudíž mohou „tisknout“ peníze v podstatě z ničeho. A pokud si myslíte, že jsou tyto peníze kryté zlatem, tak jste také šeredně na omylu. Peněžní zásoba neustále roste a to naprosto cíleně (inflační cíl 2%). Pokud by totiž docházelo k deflaci (úbytek peněz v ekonomice), celý systém se zhroutí. 

Fiat je totiž odvozeno z latiny a znamená: ,,Budiž peníze”

Pokud nevíte, jak vznikají peníze, jejich historii a jak vlastně funguje dnešní monetární systém, přečtěte si nejdřív tento článek a budete rázem v obraze. Bez těchto základů totiž možná Bitcoin nepochopíte. 

Vznikl také proto, neboť tu už přes 50 let chybí právě ty zdravé peníze (ty, které splňují všechny vlastnosti peněz), které už dnešní generace ani neznají. Dříve to byla ta měna, která byla ze 100% kryta zlatem. To už je dávno minulostí.

A čím je krytý Bitcoin?

Bitcoin je krytý Bitcoinem. To není vtip. Je totiž důležité pochopit, co vlastně reprezentuje. Dle jeho vlastností se chová podobně jako zlato, tudíž on sám je těmi zdravími penězi. Nepotřebuje být ničím krytý, jelikož není měnou. Zlato také není ničím kryté. Pokud vám takový argument nestačí, doplnil bych spíše toto.

Bitcoin je krytý celou sítí a jeho samotnou těžbou. Primárně tedy díky pálení velkého množství elektrické energie, což je klíčový aspekt pro zabezpečení sítě proti vnějšímu napadení (popíšu v samostatném článku). 

Dále je krytý důvěrou a poctivostí jeho uživatelů. V této vlastnosti se moc neliší od dnešních peněz. Až na to, že není vynucen začnou autoritou. Prostě si jede svoje, ať ho chcete nebo ne. Jak jsem psal, nemusí být ničím krytý, protože je unikátní a splňuje všechny požadavky zdravých peněz (tedy spíš k tomu má nejlepší předpoklady). Pokud ho však nikdo chtít nebude, tak nebude mít žádnou hodnotu a bude lehké celou síť zneužít ve svůj prospěch. Pokud jeho popularita poroste jako do teď….jeho cena a bezpečnost poroste.

,,Takže tu máme novou, ničím nekrytou měnu (peníze), kterou si vytvořil bůh ví kdo, nemá nad tím kontrolu a nehlásí se jako její autor. A my máme věřit, že má nějakou hodnotu a budoucnost“?

Ne. Nemusíte tomu věřit a můžete tak po zbytek svého života být spokojeni s tím, jak dnešní peníze fungují. Teda jestli budou fungovat do konce našich životů. Dokud je totiž máme a nějak zásadně nás netrápí zdražování, protože nám třeba roste i plat, nebudeme potřebovat něco jako Bitcoin. Jenomže ona realita je právě opačná. V roce 2022 začínáme pociťovat snížení kupní síly peněz a působící inflaci ve velkém stylu. A tak nevěřím, že neuvažujete o tom, kam své peníze bezpečně uložit. Bitcoin je jedna z možností.

 

Svoboda a inklinace k liberalismu

Nabízí nám také možnost svobody a flexibility majetku, ke kterému budeme mít přístupů pouze my a to kdekoliv na světě. Člověk tak může být sám sobě bankou a stačí mu k tomu pouze držet u sebe své privátní klíče. Jednodušší způsob přenosu majetku zatím nikdo nevymyslel a to je obrovská výhoda bitcoinu. Nevýhoda ale je, že jsem to pouze my, kdo máme zodpovědnost za své peníze (bitcoiny), a proto k tomu musíme adekvátně přistoupit. Nikdo nás nemůže/nebude cenzurovat, jelikož k tomu není žádný důvod. Pokud nebudete podvádět, transakce v Bitcoinové síti projdou vždy.

Dalším aspektem, který Bitcoinu dává jeho jedinečnost je fakt, že ho na světě bude jen 21 milionů a nikdy více. Tímto splňuje vlastnost peněz, které nám u fiat měn chybí. To jest  uchovatel hodnoty. Víme tak, že zde žádná inflace působit nikdy nebude (pokud nepočítáme ty, které se ještě vytěží do konce), nikdo si nebude moct emitovat nové bitcoiny a s rostoucím počtem jeho uživatelů poroste akorát cena. Ve své podstatě je bitcoin dokonce deflační, jelikož už spousty mincí zůstanou navždy ztraceny.

Jaká je jeho bezpečnost? Můžu o své bitcoiny přijít?

Bezpečnost držení kryptoměn obecně je považována za jednu z největších, co se týče investičních aktiv. Je tu však velké ALE. Obrovsky záleží na přístupu uživatelů a na tom, kde naše kryptoměny držíme. Jsou dva hlavní způsoby:

  • Self custody
  • Custody

Self custody/non custodial řešení je právě to, když držíme privátní klíče u sebe a nikdo jiný tak nemá k našim bitcoinům přístup. Ideálním řešením je pak HW peněženka. která nám umožňuje mít veškeré své bohatství v jedné malé krabičce u sebe doma. Pro někoho výhoda, pro někoho přítěž, jak posoudíme v dalším článku.

Pokud držíte své bitcoiny na burzách nebo v aplikacích, kde nemáte vygenerovaný privátní klíč, mám pro vás špatnou zprávu. Vaše bitcoiny nejsou vaše. Musíte tedy důvěřovat, že služba, kterou využíváte vaše bitcoiny má a na vyžádání vám je pošle na vaši adresu.

Kam maximálně může bitcoin vyrůst?

Do neomezených výšin. Zní to trochu nadsazeně, ale opravdu zde není žádný limit, neboť správně nastavený systém zdravých peněz v jakémkoliv množství může posloužit pro jakýkoliv počet obyvatel, pokud splňuje určité vlastnosti. Ovšem říct, jakou hodnotu má mít 1 bitcoin je těžké, neboť jeho cenu udává samotný trh (nabídka a poptávka). Nic víc. 

Jelikož 1 bitcoin je ještě dělitelný na 100 milionů Satoshi, stává se tak přístupný komukoliv (ano opravdu nemusíte mít jeden bitcoin, aby jste se stali součástí komunity). 

Díky tomu, že 1 bitcoin je takto dělitelný, je možné s ním provádět jakékoliv menší transakce. Čím více poroste jeho hodnota vůči fiat měnám, tím silnější jednotlivé satoshi budou při vašich transakcích. Tím myslím, čím dražší bitcoin bude (v porovnání s tím, za kolik jste nakoupili), tím budete platit méně v bitcoinu. Jelikož do ekonomiky proudí stále více peněz díky inflaci, je naprosto logické, že s časem cena bitcoinu v průměru poroste.

Jestli se tedy ptáte jestli už je pozdě s jeho nákupem, přečtěte si o nejčastějších mýtech.

Kam až může bitcoin spadnout?

Na samozřejmě na nulu. Dolů může jít cena vždy o 100%. Nahoru je limit neomezený. Na nulu by spadl, pokud by o něj už nebyl žádný zájem a každý by se ho snažil prodat za jakoukoliv cenu….Přemýšlím, jestli by to vůbec bylo dnes možné. Navíc semnožství hodlerů (těch, co drží své bitcoiny a neprodají) neustále zvětšuje, a tím tak posunují jeho spodní hranici vzhůru. Každopádně varianta pádu na nulu je tak málo pravděpodobná, že ji píšu spíš jenom z recese. V dnešní době už se vážně o existenci a růst Bitcoinu nebojím a věřte, že jsme pořád ještě na začátku. Hodně na začátku.

Ze zkušenosti ale víme, že bitcoin umí spadnout i o 80% během krátké doby a kolikrát si všichni myslí, že už s ním je konec. Je to hlavně tím, jak hrozně malé aktivum to pořád je. Tudíž pokud nakupují institucionální investoři ve velkém a ještě k tomu na páku, z cenou to hold dělá divy. Tržní kapitalizace bitcoinu je totiž zlomková oproti ostatním aktivům, například zlatu.

A teď zásadní otázka…

Co bude s bitcoinem dále?

Netuším a nikdo jiný také ne. Jestli tu bude za 10, 20 let nebo ne, záleží pouze na jeho komunitě, adopci a regulaci. Když ho společnost bude chtít používat dále jako do teď, tak tu bude. Nemůže ho zakázat žádná centrální vláda (prakticky), jelikož se jedná o svobodný open soudce protokol používaný skrze internet.

,,Čína ho přece zakázala“.

Dobře, a co se stalo pak? To, že se místní těžarské společnosti přesunuli do zahraničí a majitelé svých bitcoinů mají své bitcoiny stále u sebe. Reálně totiž nikdo nechodí klepat na dveře: ,,Dobrý den, nemáte náhodou doma nějaké bitcoiny, které bychom mohli zabavit?“ Samozřejmě by se dalo dohledat, na jakých adresách jednotlivé bitcoiny přistály, každopádně pokud vyloženě nepřesunujete miliardy a nefinancujete teroristické činnosti, s největší pravděpodobností nikoho zajímat nebudete. Proces najít majitele adres je jednoduchý pouze v případě, kdy máte koupené bitcoiny spjaty s vaší identitou na burzách (KYC proces). Jinak dohledávat majitelé mincí není jednoduchý proces a Čína by tak měla co dělat, aby k něčemu vůbec dospěla.

Zároveň by Čína musela vypnout internet, aby se Bitcoin přestal používat. Dobrou zprávou je, že naše centrální autority nejednají přímo proti kryptoměnám (dokonce se v nich snaží vzdělávat a jednají tak např. s ČKMA – Českou kryptoměnovou asociací o tom, jak s tímto aktivem naložit). Je tak celkem pravděpodobné, že k nějaké adopci dojde. Nejspíš formou určitě regulace, která může a nemusí být špatná. Na druhou stranu nám nic nezaručí, že budoucí vlády budou mít pozitivní přístup ke kryptoměnám a můžou se tak snažit je nějakým způsobem omezit/zakázat. Spíše ale regulovat, jak už to tak vypadá s chystanou evropskou regulací – MiCa.

Další výhody bitcoinu jsou spíše technické a proto je rozeberu příště. Vás teď nechám přemýšlet, jestli to, co tady píšu, dává alespoň trochu smysl, nebo to jsou úplné bláboly.

Dejte si pivo, popřemýšlejte před spaním nad tím, jestli se cítíte obohaceni nebo ne, a pak si zkuste poslechnout i názory ostatních. Ať už těch, kteří jsou zastánci Bitcoinu, ale i těch, kteří mu nevěří a proč. Pak si ale nezapomeňte udělat svůj názor. To je totiž nejdůležitější. 

Tento článek byl pouze úvodní a nakousl tak spoustu zajímavých témat, které postupně rozeberu. Pokud však máte dotazy rovnou, určitě se neváhejte ozvat.

Tento článek není investičním doporučením, ale pouze autorův skromný názor. Slouží k informativním nebo inspirativním účelům, popřípadě k pobavení jezevců.

0 0 votes
Hodnocení článku

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments