ETF, ideální forma investování?

Tento článek může být součástí affiliate marketingu, jelikož některé zmíněné aplikace/platformy chtějí podpořit jezevce v jejich nezávislé činnosti.

ETF je velice populární investiční nástroj, který se těší své oblibě zejména v posledních letech, kdy právě do těchto instrumentů připlouvá stále více a více kapitálu. Co přesně ETF je a proč je tak hojně využívané zejména retailovými investory (námi)? Jaké jsou druhy nebo jaké má výhody a nevýhody? A proč se za mě jedná o jeden z nejlepších investičních nástrojů pro většinu vůbec?

Na tohle všechno a další otázky si odpovíme v tomto článku. Předem se však omlouvám, že je lehce rozsáhlejší, ale věřte, že informace stojí za přečtení.

Co je ETF?

Jedná se o finanční derivát, který se chová jako cenný papír a jeho podkladovým aktivem může být cokoliv si představíte. Z překladu (Exchange Traded Fund), tedy burzovně obchodovatelný fond nám jasně napovídá, že se dá obchodovat na burze. Svou definicí nám tak může připomínat podílový fond, ale v těchto dvou jsou velké rozdíly. Popíšeme si je však později.

Kdo vytvořil ETF a kdy?

Zakladatelem ETF instrumentů je známý, již zesnulý investor, John Bogle. Jedná se o tehdejšího ředitele Vanguardu, což je jedna z největších akciových společností na správu investic. V současnosti spravuje více než 7 bilionů dolarů po celém světě.

Spravuje neznamená, že peníze vlastní, ale pouze má pod záštitou finance svých klientů. Nejvíce skrze zmíněná ETF všeho druhu.

První oficiální ETF vzniklo v roce 1993 v USA a kopírovalo už tehdy velice populární index S&P 500 (index, který sleduje výkonnost 500ti největších amerických společností, podle jejich tržní kapitalizace).

John Bogle už v roce 1975 spustil první investiční fond kopírující index S&P 500, každopádně se nejednalo o oficiální ETF označení.

Co to je index?

Index je v podstatě poměrné číslo, které nám slouží k monitorování trhu v čase. V praxi je tak vyjádřen grafem, kdy na jedné ose (x) sledujeme vývoj v čase a na druhé (y) měříme hodnotu indexu. Indexem můžeme měřit téměř cokoliv a v investičním světě je to nejčastěji výkonnost akciových firem, respektive cen jejich akcií. Firmy jsou v indexu zastoupeny různě, nejčastěji podle jejich valuace na trhu. Nejhodnotnější společnosti tak v indexu budou mít největší zastoupení (procentuální).

Index samotný nám však nic nepřináší, ale je pouze ukazatelem, jak se měřenému aktivu daří. Nejčastěji sledovanými indexy jsou tak celosvětové nebo americké akciové trhy, které udávají průměr (benchmark). Mohou to být také indexy jednotlivých států/kontinentů.

Amerika:

 • S&P 500  
 • DowJones 
 • Nasdaq

Evropa:

 • Euro Stoxx 50

Čína:

 • Hang Seng

Japonsko:

 • Nikkei 225

Co tedy pana Bogla napadlo, byla možnost, jak hromadně těžit z prosperující ekonomiky. ETF je tak velice jednoduchý nástroj, který je nyní dostupný široké veřejnosti. Založením prvního ETF však umožnil, že jakákoliv další organizace může vytvořit totožné nebo podobné ETF. Nechtěl totiž, aby jeho firma byla jediná, kdo spravuje veškerý kapitál investovaný do ETF. Nebo si možná tehdy neuvědomoval, jak velkou věc vytvořil. 

Kolik je na světě ETF?

Dnes už je to více než 8 tisíc a stále přibývají nová. Je to díky tomu, že společností spravující finanční aktiva je více a mají většinou podobné nebo stejné ETF (zkrátka kopírují stejný index) a taky proto, že najdete ETF téměř na jakékoliv odvětví nebo zaměření. 

Dostali jsme se tak do fáze, kdy máme ETF na fyzické zlato, na vývoj ceny zlata (papírové zlato), na kryptoměny, na společnosti, které se zabývají udržitelnou budoucností nebo například ETF, které se zaměřují na investování do marihuany. Zkrátka vše, co vás napadne, by mohlo být obsaženo v ETF, protože se jedná o cenný papír s podkladovým aktivem.

Jaké máme druhy ETF?

 • Akciové ETF
 • Dluhopisové ETF
 • Komoditní ETF 
 • REITs ETF
 • Měnové ETF
 • Speciální ETF

Akciové ETF

Myslím, že není úplně potřeba vysvětlovat. Zkrátka, jak už jsme si popsali, nakupujeme akcie (části akcií) více společností v jednom konkrétním produktu. Můžete se tak zaměřit pouze na největší americké firmy, evropské nebo i na akcie celosvětově, kdy například mé oblíbené ETF iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) obsahuje skoro 1500 společností z celého světa a já se tak nemusím obávat, jestli Amerika bude i za 20 let světová jednička v ekonomice.

Dluhopisové ETF

Když se nedaří akciím, daří se dluhopisům. To bývalo pravidlo, které fungovalo hlavně v minulém století, a proto se vždy doporučovala strategie například 60/40. To znamená, že jsme měli portfolio poskládané z 60% z akcií a 40% dluhopisů. Obecně platilo, že když byly akcie drahé(výnosnější), tak byly dluhopisy levné (ne příliš výnosné), a pokud se trend obrátil nebo přišla určitá forma recese, krize, dluhopisy držely vaše portfolio nad vodou. Byla po nich zkrátka větší poptávka než po akciích.

V dnešní době to úplně pravda není a jedná se o velice konzervativní produkt. Záleží taky, jaké dluhopisy si vybíráte. Státní dluhopisy jsou méně rizikové než korporátní, jelikož pokud firma vydává dluhopis, je to nejspíše proto, že jim banka nechtěla půjčit. Z nějakého důvodu, který vy samozřejmě nezjistíte. V případě insolvence nebo krachu společnosti už se pak nejedná o příliš bezrizikový produkt.

Pomocí ETF si tak můžete kupovat všemožné dluhopisy ve stovkách i tisících, a tím tak snížíte riziko, že některá firma zkrachuje v průběhu.

Komoditní ETF

Zlato, stříbro (drahé kovy obecně) nebo třeba ropa, pšenice, kukuřice. Všechno tohle jsou komodity obchodované na burze, a pokud se tak chcete participovat na jejich růstu cen, můžete si koupit ETF zastupující jak jejich fyzickou podobu, tak firmy, které se živí jejich těžbou, distribucí.

REITs ETF 

Z překladu Real Estate Investment Trust jsou nemovitostní ETF fondy, které se zaměřují na developerské projekty nebo na pronájem budov. Můžete se tak podílet na zisku stavebních firem a zároveň zajímavým způsobem diverzifikovat své portfolio.

Měnové ETF

Nákupem takového ETF spekulujete na vývoji určité měny. Pokud si například myslíte, že dolar klesne oproti jiným měnám, tak shortujete. Pokud spekulujete na růst měny, potom nakupujete long. Ne tolik využívaný produkt, jelikož obchodníci/tradeři používají přímo forex (devizový trh s měnovými páry).

Speciální ETF

Jsou všechny ostatní, které nelze zařadit do předešlých kategorií. Nově například ETF zaměřující se na kryptoměny, primárně zatím Bitcoin. Můžete tak koupit ETF, které sleduje pouze cenu bitcoinu, ale jeho podkladovým aktivem není přímo bitcoin. Pro někoho může být zajímavý doplněk portfolia, jelikož cena bitcoinu je velice dynamická. Výhodou je samozřejmě fakt, že po třech letech odprodání ETF nemusíte nic danit. Což se vám zatím se samotným bitcoinem u nás v ČR nestane.

Výhody ETF

Svou jednoduchostí a nízkými poplatky jsme tak schopni nakupovat jakékoliv aktivum, které nám dává smysl. Například při koupi MSCI World zkrátka nakoupíme frakční akcie společností, jež jsou obsaženy v tomto indexovém fondu (jiné označení pro ETF), a nemusíme tak příliš přemýšlet, jaké akcie do portfolia vybrat. Koupíme si celý trh a ,,nesnažíme se ho porážet”. Toto je obrovská výhoda, jelikož z dlouhodobého hlediska má průměr akciového trhu (8 – 10%) nejlepší výkonnost ze všech tříd aktiv. 

Nebudeme zde počítat nově vzniklý Bitcoin, který tu s námi je pouze 13 let, během kterých jeho průměrné zhodnocení přesahuje 150% p.a.

Jen ti nejzkušenější investoři na světě dokáží dlouhodobě porážet průměrné zhodnocení trhu. Například velice známý Warren Buffet, který jsi koupil svou první akcii už 11 letech, se zabývá aktivní správou svého portfolia celý život a jako jeden z mála dokáže dokáže trh opravdu porážet. Pro průměrného investora, jako jsme my všichni, však doporučuje jediné. 

,,Nejlepší strategií na dlouhý horizont (10 a více let) pro vás bude nakupovat indexový fond kopírující S&P 500 a budete na tom lépe než většina aktivně spravovaných fondů”.

O tom svědčí i sázka, kterou Buffet uzavřel v roce 2008 s hedgeovým fondem. Vsadil se o 320 tisíc dolarů, že za 10 let hedgeový fond nepřekoná výkonnost indexu S&P 500 a to taky vyhrál.Tím jasně dokázal, že vsadit na nízkonákladových fond se z dlouhodobého hlediska prostě vyplatí. Nebo myslíte že měl štěstí?

Další velkou výhodou (asi největší) jsou poplatky, které jsou jednoznačně nejnižší na trhu. Pamatujete, jak jsem popisoval společnost Vanguard? Další společnosti jako jsou BlackRock, State Street SPDR, Invesco, Amundi, VanEck a spoustu dalších, to všechno jsou emitenti dostupných ETF, které můžeme sami obchodovat na burze. Jelikož jsou ale pasivně spravované, dostaneme se tak i na poplatky menší než 0,1% TER( Total Expense Ratio), což jsou celkové náklady fondu. Čím větší je pak ETF v množství spravovaného kapitálu, tím nižší poplatky si může dovolit a stále z toho bude profitovat. Nejnižší poplatek, který u ETF najdete, je 0,07%, což je například iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc).
Takový poplatek vám nenabídne žádná banka ani větší investiční společnost. 

Paradoxem je, že naše pasivně spravované podílové fondy kupují stejná ETF, které si my, retailoví investoři, můžeme pořídit sami na burze, nebo skrze investiční platformy. Pokud takový fond máte, platíte poplatky jak emitentovi ETF, tak zároveň bance, která podílový fond vydává. Je to tedy další prostředník mezi vámi a přímým investováním na burze. Z předchozího článku víme,  že podílové fondy nemají zrovna malé poplatky, avšak pro někoho můžou mít smysl v určitých případech.

Pokud se tedy jedná o poměr cena/výkon, ETF je jeden z nejlepších investičních nástrojů vůbec. Používají je téměř všichni, i aktivně spravované fondy, které mají základ portfolia právě ETF, třeba ze 40% a zbytek financí spravují výběrem konkrétních (podhodnocených) akcií.

Nevýhody ETF

Jeho největším nedostatkem je fakt,…že je to hrozná nuda. Vyberete si ETF dle svého uvážení, nastavíte trvalí příkaz, jednou měsíčně nakoupíte a hotovo. Žádnou jízdu na horské dráze zde nezažijete, jako když vybíráte konkrétní akcie. Žádnou analýzu společností nemusíte dělat, protože vás to prostě nezajímá. Koupíte všechny velké firmy a víte, že vám to stačí. Takže pokud si chcete trochu zagamblit s ETF, nebo chcete vyzrát na trh samotný, musíte se zaměřit na malé, úzce specifikované ETF fondy nebo se poohlédnout po jiných třídách aktiv.

Další nevýhodou je také fakt, že jste úzce spjati s průměrnou výkonností trhu a nejste tak schopni ovlivnit vývoj svého portfolia jako při aktivní správě. Pokud tedy chcete investovat na krátký časový horizont a mít zhodnocení větší než průměr, nejspíš toho s ETF nedosáhnete.

Poslední nevýhoda se týká hlasovacího práva akcionářů. Nejspíš pro většinu lidí není příliš důležitá, ale jako vlastníci ETF nemáte možnost hlasovat na valné hromadě jako při vlastnění akcií samotných. To z toho důvodu, neboť ETF nejsou psány přímo na vaše jmého, ale na emitenta fondu (Vanguard, BlackRock…). Tím pádem se tyto gigantické společnosti stávají mocnými/vlivnými akcionáři všech společností, protože jsou jim delegována práva na hlasování o budoucnosti korporací.

Jak správně vybrat ETF?

Než se rozhodneme pro první ETF, které má super název, a na které jsme zrovna narazili, je dobré se podívat alespoň na pár hlavních faktorů, podle čeho je dobré jednotlivá ETF srovnávat.

Na co se zaměřit?:

 • Poplatky
 • Velikost fondu
 • Na konkrétní expozici firem (alespoň TOP 10)
 • Historická výkonnost
 • Volatilita
 • Jestli je akumulační nebo distribuční
 • Jaká je cena ETF? 
 • ISIN číslo našeho ETF
 • Na emitenta ETF

Nakonec bude správné takové ETF, pro které se sami rozhodnete. Ať už jsou preference jakékoliv. Důležité je udělat si svůj vlastní názor. 

Poplatky

Už jsme si řekli, že ETF jsou nízkonákladové fondy. Každopádně i mezi nimi samotnými se najdou levnější a dražší. Ideálně bych tedy hledal taková, která mají TER poplatek do 0,2%, což je většina z těch, které pokrývají celý trh. Najdete samozřejmě úzce zaměřené ETF, které budou mít klidně poplatek větší než 0,5%. Buď kvůli tomu, že jsou rizikovější (mohou tak mít větší zhodnocení) nebo kvůli jejich velikosti (množství spravovaného kapitálu). 

Našim hlavním úkolem je tedy minimalizovat poplatky, co jen to jde, a proto je tento požadavek na prvním místě.

Velikost fondu

Nám může napovědět, jak oblíbené a často kupované ETF je. Zároveň víte, že ETF spravující několik desítek miliard EUR patří k těm nejvíce populárním, tím pádem k těm prověřeným a také nejvíce likvidním.

Expozice firem

Tento bod píšu zejména z toho důvodu, neboť zdánlivě jiné ETF (podle názvu) mohou být téměř stejné jako ty největší na trhu. ETF má třeba v názvu ESG, pouze ze zelených firem, které šetří životní prostředí a pokud se podíváte na konkrétní složení, vidíte, že se v základu nijak neliší od S&P 500. Dělá se to zkrátka proto, aby si ETF získalo větší popularitu. Zrovna zmíněné ESG faktory jsou v poslední době hodně skloňovány a každý na tuto zkratku slyší s doměním, že investuje do společností šetrnějších k životnímu prostředí. Proto není od věci si prověřit expozici firem a nehledět pouze na název.

Historická výkonnost

Na jednu stranu nám nic nezaručuje, jelikož minulé výnosy nejsou zárukou budoucích, ale získáme alespoň nějakou představu, jestli se ETF zhodnocuje jako průměr trhu (8% p.a.), nebo více a nebo taky méně. Zároveň se dozvíme stáří ETF, jelikož drtivá většina z nich není starší než 10 let. Což samo o sobě taky nic neznamená, ale opět víme, že ty nejstarší z nich jsou větší a likvidnější.

Volatilita

Neboli, jak moc kolísá cena ETF v čase. Samozřejmě obrovsky záleží kolik akcií, dluhopisů je v ETF obsaženo, jelikož pár akcií bude kolísat výrazněji než celý index. Najdete totiž ETF, které má jen pár desítek akcií, jelikož jsou specificky zaměřené. Tady se člověk musí zamyslet, jak moc dokáže ustát propady na trzích, respektive jak zvládá svoje emoce při pohybech o pár desítek procent. Pokud vám propady nevadí a využíváte je třeba k příležitosti nakoupit více, nevidím žádné omezení pro výběr kteréhokoliv ETF. Vždy ale pamatujte na dostatečnou diverzifikaci.

Akumulační(Acc) nebo Distribuční(Dis)?

Opět velice důležitý faktor, jelikož nám udává, jakým způsobem je nakládáno s dividendami.  Můžeme totiž narazit na identické ETF, akorát jedno bude akumulační a druhé distribuční.

Akumulační ETF – nevyplácí investorům dividendu přímo, ale reinvestuje ji zpět do fondu. Velice výhodné pro dlouhodobé investory, kteří nepotřebují nebo nechtějí dividendu vyplácet. Nejčastěji z daňových důvodů.

Distribuční ETF – vyplácí dividendu držitelům ETF přímo. Výhoda pasivního příjmu, každopádně zde vzniká daňová povinnost, pokud výnos všech našich dividend za rok přesáhne 6 000 Kč.

Ať už se přikláníte pro jednu nebo druhou formu ETF, vždy bude dividenda nějakým způsobem promítnuta do vašich výnosů. Zvažte sami, která z nich je vám bližší a myslím, že ve většině případů najdete konkrétní ETF jak akumulační, tak distribuční. V ČR máme tu výhod, že naše daňové zákony s touto variantou počítají a tudíž se naše nároky na odvod daní snižují tím, že při používání akumulačního ETF nemusíme odvádět daně z dividend. Ne všechny státy to mají takto ošetřené a musí pak danit obě možnosti.

Jaká je cena ETF?

Proč na tom záleží? Jde pouze o to, jak je dané ETF ohodnoceno na dané burze a zejména od kterého emitenta. Pozorně se podívejte na následující dvě ETF a schválně, co vám tyto rozdíly řeknou.  

To, že je ,,stejné“ ETF pokaždé za jinou cenu, neznamená, že jedno je lepší a druhé horší. Nebo levnější a dražší. Jde jenom o to, jak dlouho už se na burze obchoduje, a jak je oceňováno. Pořád ale obě kopírují stejný index a návratnost bude také stejná. V prvním (dražším) případě budete muset mít k dispozici hold větší částku na nákup samotný a v tom druhém vám stačí méně nebo si koupíte ETF více. Tím se samozřejmě stává dostupnější pro DCA investory, kteří nakupují jedno ETF měsíčně třeba.Opět je dobré se rozhodnout na začátku, jaké vám dává větší smysl, jelikož mít 10 tisíc na nákup jednoho ETF není zrovna málo. Pro někoho to může být také zásadní důvod pro výběr emitenta.

ISIN číslo ETF

Je v podstatě identifikační číslo ETF a každé z nich má své originální. Zároveň se jedná o zaručený způsob, jak námi vybrané ETF najít na burze správně. Vždy tedy hledejte ETF dle tohoto čísla a ne podle názvu, protože se vám lehce stane, že jinak najdete úplně odlišný produkt.

Podívejte se na následující vyhledávání ETF.

Na prvním obrázku vidíte vyhledávání podle názvu a ne všechny ETF jsou tak stejná. Za samotným názvem vidíte označení burzy, na které se obchuduje (EAM, TDG, XET…), následně ticker, neboli symbol (IWDA), poté dlouhý ISIN kód (IE00B4L5Y983) a nakonec měnu, ve které je ETF obchodované.

Ticker, neboli kód, je také spolehlivým ukazatelem správného ETF. Mění se ale s tím, na jaké burze se obchoduje.

Na druhém obrázku už hledáme podle ISIN čísla a vidíme, že všechny ETF jsou stejná. Nemusíme se tak bát, že by se jednalo o jiný produkt a stačí si pouze zvolit burzu, na které chceme ETF zobchodovat.

Emitent ETF

Není příliš důležitý, ale spíše orientační prvek. iShares fondy jsou od BlackRocku, Vanguard jsou od Vanguardu atd… jestli se vám bude líbit první, druhý nebo třetí je úplně jedno. Všechny ve finále umí to stejné, maximálně se liší v poplatku, ale opravdu jen nepatrně. Jedná se tedy spíš o subjektivní preferenci a například mými oblíbenými jsou iShares. Proč? To nevím, ale narazil jsem na ně jako první a od té doby se jich držím. Asi tak. Žádnou raketovou vědu bych z toho nedělal.

Kde sledovat ETF?

Relevantních stránek pro sledování vývoje a zjištění všech potřebných informací je spoustu a mezi ty nejznámější patří:

Všechny jsou bohužel v angličtině, ale celkem brzy se člověk zorientuje v tom, co má vlastně sledovat. Sám nejčastěji používám JustETF při porovnávání ETF.

A teď ta nejdůležitější otázka…

Kde výhodně nakoupit ETF?

Asi už jste pochopili, že nejlepší (nejlevnější) možností je nakupovat ETF na burze. Tento krok však není pro všechny a rozhodně bych s ním nezačínal, pokud nemáte vůbec žádné zkušenosti s investováním. Naštěstí pro nás existují i jiné způsoby, jak se k ETF nástrojům dostat. 

Jedním z nich mohou být již zmíněné pasivně spravované podílové fondy, ale o těch se tu bavit nechci, protože rozhodně nejsou ty nejlevnější…spíše ty nejdražší.

Proto si dovolím vyzdvihnout první českou robo-advisory platformu Portu, přes kterou můžeme nepřímo investovat do ETF fondů všeho druhu. Uživatelsky je velice přívětivá a patří mezi mé nejoblíbenější, co se produktů v ČR týče. Celou recenzi na platformu napíšu v dalším článku, a proto nebudu zabředávat do hlubších detailů této platformy. Pokud máte jakékoliv dotazy, rád je zodpovím rovnou nebo se podívejte na platformu samotnou.

Co se samotných brokerů týče, možností je zde několik. Dokonce i na domácí půdě, kdy si můžete založit účet u Fio banky a obchodovat tak sami na burze. Jak české, tak i německé nebo americké. Pro někoho, kdo chce nakupovat akcie českých společností, je to naprosto ideální možnost.

Dále se však musíme podívat do zahraničí, kdy nejvíce využívanými brokery v Evropě jsou Degiro, Trading 212 nebo třeba Lynx a XTB.

Degiro je nizozemský nízkonákladové broker, který je již velice populární a to zejména díky možnosti uskutečnění jednoho obchodu ETF měsíčně zdarma. Musíte však vybrat ETF, které se nachází v jejich seznamu, každopádně o výběr úplně nouze není. Každé jednotlivé ETF z tohoto seznamu pak můžete zobchodovat jednou měsíčně bez poplatku.

Za mě naprosto rozhodující přidaná hodnota, a díky tomu je Degiro mým favoritem při výběr brokera. Dalším plusem je účet vedený i v českých korunách, kdy převody měn probíhají za středový kurz a s nulovými oplatky. Převody měn musíte provádět z toho důvodu, protože většina aktiv, které chcete obchodovat, jsou v eurech nebo dolarech. Opět vyjde samostatná recenze.

Trading 212  je obdobná služba jako Degiro s tou výhodou, že zde můžete nakupovat i frakční akcie, což Degiro neumožňuje. ETF a akcie jsou zde bez poplatků a můžete mít účet rovněž vedený v korunách. To zde ale úplně výhoda není, neboť necháte 0,5% poplatek z převedené částky.

Tento bulharský broker je i tak jeden z těch nejpoužívanějších, jelikož je dostupný téměř komukoliv i s malou částkou. Nejmenší vklad je totiž 30 korun.

Tyto dvě možnosti patří k těm nejvýhodnějším a ostatní jsou buď velmi podobné nebo se liší v poplatcích a minimálním množstvím obchodovaného kapitálu. Na podrobné recenze se můžete podívat zde.

Jelikož už vás nechci unudit k smrti délkou článku, myslím, že jako souhrn jsou tyto informace dostačující. Každopádně se nejedná o zcela vyčerpávající článek, který by toto téma s lehkostí pokryl. Pokud vás však zajímá ETF do hloubky a přirostlo vám k srdci jako mně, popřemýšlel bych o pořízení knihy od Jakuba Dvořáka. Jedná se o první ucelenou knihu v ČR na toto téma a nese velice výstižný název: Průvodce pro pasivní investování.

0 0 votes
Hodnocení článku

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments