Jak bezpečně uchovat kryptoměny

Tento článek může být součástí affiliate marketingu, jelikož některé zmíněné aplikace/platformy chtějí podpořit jezevce v jejich nezávislé činnosti.
Zde budu velice konkrétní a důrazný. To z jednoduchého důvodu, neboť když se rozhodnete vstoupit do světa kryptoměn a myslíte to skutečně vážně, je nutné znát určité zásady bezpečnosti, které jsou jasně definované. Obecně jsou tedy dva hlavní způsoby, jak bezpečně držet kryptoměny. Neznamená to však, že jsou jediné a na závěr článku tak zmíním všechny možné alternativy.
Teď ale k té zásadní otázce: ,,Proč je tak důležité bezpečně uchovat kryptoměny”?
Protože to je hlavní a původní podstata celého systému. P2P systém, kdy mezi vámi a druhou stranou stojí přesně nula dalších prostředníků (v ideálním případě). Pokud tedy máte své kryptoměny na kterékoliv směnárně či burze, mám pro vás špatnou zprávu. Kryptoměny nemáte pod 100% kontrolou a může se tak stát, že je nebudete moct vybrat nebo bude úspěšně proveden hackerský útok na burzu a vaše mince budou ukradeny. Samozřejmě se takové situace nedějí na denní bázi, ale určitá šance zde je. Tohle je v podstatě jedna z největších nevýhod krypto burz oproti klasickým bankám/burzám, které vám ručí za bezpečí vašich vkladů do určité výše. Pokud mi tedy někdo určitým způsobem odcizí peníze z účtu, mohu se obrátit na svoji banku a je dost reálné, že své prostředky ještě někdy uvidím. Ve světě kryptoměn však toto neplatí, a proto by měl být kladen velký důraz na bezpečnost každého z nás. Iniciátorem však musíme být my sami a je více než důležité vžít se do role, kdy jsme sami sobě bankou.
Ručit sám sobě za bezpečné uchování svého jmění není žádná legrace a jedná se tak o zásadní krok pro změnu našeho myšlení.
Musíte si nyní položit následující otázku:
,,Chci mít 100%kontrolu a zároveň zodpovědnost za svůj majetek uložen v kryptoměnách, nebo to přenechám třetím stranám, protože jim důvěřuji a nebojím se o případné odcizení?”
Pokud se vaše odpověď přiklání k první variantě, jste ochoten vyjít vstříc svobodnějšímu a flexibilnějšímu způsobu hospodaření s majetkem. Tato cesta je za mě správně, ale rozhodně ji nevnímáme každý stejně. Většina z nás totiž držíme kryptoměny právě na burzách a to z prostých důvodů:
- Investujeme pouze malé prostředky, o které můžeme přijít a nevadí nám to
- Důvěřujeme dané burze/směnárně (historicky zde žádný incident nebyl)
- Nerozumíme podstatě tzv. Cold storage (HW peněženky), přijdou nám moc složité a přenáší na nás zodpovědnost
- Bereme kryptoměny pouze jako spekulaci a nemáme v úmyslu držet je dlouhodobě (ve finále je chceme se ziskem pouze směnit zpět do fiatu)
Pokud se s některým z těchto tvrzení ztotožňujete, je to v pořádku. Tím pádem ale nemusíte číst zbytek tohoto článku, protože pro vás úplně nebude. Jestli však (třeba jen vzdáleně) přemýšlíte o tom, že chcete ochránit své kryptoměny, podíváme se na dvě hlavní možnosti, které vám toto privilegium zaručí.
Hardwarové peněženky (Cold wallets)
Jsou nejlepším možným způsobem, kde držet své kryptoměny. Jedná se o bezpečné zařízení, které má fyzickou podobu a my tak víme, že k naším kryptoměnám máme přístup pouze a jenom my. Zároveň tak jde o jedno z mála zařízení, na které si můžeme ,,sáhnout” v tomto oboru.
Jak fungují HW?
V podstatě si představte malé zařízení, které používá kryptografické a bezpečnostní prvky, ve kterém můžete mít bezpečně uchovány veškeré vaše kryptoměny (pokud jsou tedy podporovány danou HW). Po té, co zapojíte zařízení do PC, si skrze nainstalovaný software projdete základním nastavením, vygenerujete privátní klíč – seed (12 nebo 24 místný kód tvořený náhodně generovanými slovy), a následně si přidáte účet dané kryptoměny, které můžete libovolně zasílat a odesílat. Vcelku jednoduché a intuitivní nastavení, kterým vás každá peněženka provede krok po kroku.
Seed – privátní klíč je velice důležitý prvek vaši bezpečnosti. Nikdy, opakuji nikdy ho nesmíte nikomu ukazovat, sdílet, ani mít jeho kopii v elektronické podobě. Jedná se totiž o váš backup (zálohu) v případě, kdy například ztratíte svoji HW peněženku a chcete si obnovit její obsah. Ano, i když máte kryptoměny bezpečně na daném zařízení, neznamená to, že neexistuje záloha. Může totiž dojít ke zničení, odcizení HW peněženky, a proto není nic jednoduššího, než zakoupit si nové zařízení a obsah peněženky si pomocí seedu obnovit.
Bezpečnostní fráze – číselný kód (vámi zvolený), pomocí kterého se do HW peněženky přihlašujete po jeho připojení. Něco jako PIN do telefonu.
Passphrase – další, doplňkové slovo k vašemu seedu. V podstatě jedno slovo navíc ke zvýšení vaší bezpečnosti a výhodou je, že si ho vyberete sami. Není však nutné mít tuto funkci aktivovanou.
V HW peněžence můžete dále přidávat/rozdělovat své účty podle potřeby a to v bez větších omezení. Zároveň není omezeno ani množství mincí, které chcete mít uchovány.
Představte si klasický trezor na zlato, který je omezen svou velikostí (zkrátka do něj nemůžete dát více než je jeho kapacita). To u HW peněženky neplatí, takže se nemusíte řídit frází: ,,čím vetší, tím lepší”.
Jedinou nevýhodou těchto peněženek je fakt, že musí být připojeny k internetu, protože bez něj by obnova a načtení dat nebyla možná. Bát se ale nemusíte, jelikož komunikace zařízení s PC je šifrována a nehrozí vám tak a odcizení kryptoměn na dálku skrze nějaký vir v počítači. Pozadí celé kryptografie a komunikace se zařízením je samozřejmě mnohem složitější, ale jako uživatelé tyto záležitosti už neřešíme, a tak je to správně.

Vytvořením první HW peněženky (Trezor model one) v roce 2013, dali Marek ,,Slush” Palatinus a Pavol ,,Stick” Rusnák světu jednoduché a přitom dokonalé zařízení, které se brzy rozšířilo v globálním měřítku. Ano možná jste odvodili správně, jedná se o produkt s českými a slovenskými kořeny, takže jde o další prvenství na tomto poli, které zaslouženě patří právě jim a jejich firmě SatoshiLabs.
Dnes je také dvojkou v celosvětovém prodeji těchto zařízení, a proto rovnou můžete smazat otázku, jestli jsme náhodou od té doby nezaspali, a někdo nevynalezl něco lepšího. Opět si dovolím použít rčení: ,,Proč vymýšlet kolo, když už je vymyšlené”. Držení kryptoměn však není jediná vlastnost, co Trezor umí. Dále jde také nakupovat, prodávat, čí směňovat kryptoměny skrze různé nabídky služeb v rámci aplikace. Jestli jsou výhodné či ne vám Trezor Suite usnadní seřazením podle ceny a poplatků, takže se určitě jedná o možnost, jak jednoduše pořídit kryptoměny. Velkou výhodou je samozřejmě podpora v českém jazyce a celé rozhraní aplikace rovněž.
První model vznikl v roce 2013 a svým vzhledem vypadá celkem prostě. To je však jeho velkou a stále nadčasovou výhodou. Dvě tlačítka a mini displej jako naprosto dostačující prvky pro správu vašich kryptoměn. Výhodou je také velice přívětivá cena, která se dnes pohybuje okolo 1700 Kč. Jeho nevýhodou ale může být fakt, že ne všechny budoucí implementace budou na tomto modelu podporovány. Pro běžné užívání standardních uživatelů to žádný problém není, ale pokročilí klienti by mohli některé funkce postrádat. Dalším nedostatkem může být materiál, který působí celkem levným dojmem. Na funkčnost zařízení to sice vliv nemá, ale robustnější a pevnější plast by nebyl od věci (splňuje další model).
Návod na instalaci zařízení najdete u Kicoma na jeho YouTube kanálu.
Druhý a zároveň poslední model (zatím), který už je trochu robustnější a sofistikovanější, byl poprvé uveden na trh roku 2017. Na první pohled jde vidět, že se jedná o pevnější/kvalitnější materiál. Proto si i celkem připlatíte, jelikož cena se pohybuje okolo 6 tisíc Kč. Ptáte se proč je o tolik dražší a co má tedy navíc oproti Modelu One? Zde je souhrn těch největších rozdílů:
- Větší barevný a dotykový displej (slouží k přihlašování a k podepisování transakcí)
- Podpora většího množství kryptoměn
- Podpora zálohy Shamir Backup
- USB-C namísto již zastaralého kabelu micro USB
Další známé peněženky jsou například Ledger, Coldcard, iCoin neb třeba Ellipal. Nemám je však vyzkoušené a tak bych je nemohl s klidným srdcem doporučit a zaručit se za bezpečí vašich kryptoměn. Možná jste totiž zaregistrovali kauzu ohledně možného extrahování privátních klíčů u HW peněženek Ledger. A i když se jedná o světovou jedničku v prodeji, nelze se 100% spolehnout, že jsou vaše kryptoměny v bezpečí. To zejména díky tomu, že Ledger je closed soudce narozdíl od Trezoru, který je open soudce a každý tak může vidět zdrojové kódy.
Každopádně ať už se jedná o Trezor, Ledger, či jiné HW peněženky, které přijdou, vývoj k lepšímu a zlepšování uživatelského rozhraní zde probíhá neustále. Pokud máte nemalé jmění v kryptoměnách nebo to s ním myslíte opravdu vážně, je naprostý základ vlastnit jedno takové zařízení.
Softwarové peněženky (Hot wallets)
Z podstaty názvu asi tušíte, že se jedná o aplikace ve vašem zařízení (mobilní i PC aplikace). Tím pádem nevlastníte skutečné fyzické zařízení, a proto je zde o něco menší zabezpečení. Píšu sice o něco menší, ale pořád se jedná o velice důvěryhodný a bezpečný způsob držení kryptoměn.
Obrovskou výhodou je tedy nulová investice, jelikož jsou všechny aplikace volně stažitelné, popřípadě součástí některých velkých/známých burz. Tím pádem by tato varianta mohla dávat smysl těm, kteří s kryptoměnami teprve začínají a nemají v nich příliš mnoho prostředků.
Tyto peněženky, které vám rovněž vygenerují 12ti místný seed, se obecně označují noncustodial (self-custodial), a to z důvodu, že přístup do nich máte opět jenom vy.
Existují ale i custodial peněženky, které tím pádem nemáte pod 100% kontrolou a musíte tak doufat v poctivost lidí, kteří vytváří tyto peněženky. Obecně bych je tak nedoporučoval používat, pouze pokud si vše chcete jen vyzkoušet. Příkladem by mohla být nejznámější burza Binance, banka Revolut nebo česká směnárna Anycoin.
Pojďme se nyní podívat na ty nejznámější self-custodial peněženky, které se na trhu nabízejí:
Jedná se o produkt od stejnojmenné burzy, která zároveň patří k těm nejpopulárnějším a nejznámějším na světě. Stáhnete si tak aplikaci, která je podporovaná jak pro mobilní zařízení, tak pro PC a kromě uchování kryptoměn je zde i možnost držet NFT.
Dostupná je jak pro iOS tak pro Android a na první pohled působí velice přívětivě i pro úplné nováčky.
Je jedna z těch povedenějších možností. Prakticky a technicky se jedná stále o stejnou peněženku jako každou jinou cold wallet, ale uživatelským rozhraním nás rychle vyvede z omylu. Zajímavostí této peněženky je možnost nákupu kryptoměn přímo skrze platformu a nebo směnu kryptoměn mezi sebou. Rázem se tak z ní stává platforma, která je pokroková a rozhodně nechce být pozadu. Dokonce lze používat i Lightning síť uvnitř aplikace. Jestli tohle nejsou samé výhody, tak už nevím co. Osobně tedy, pokud bych neměl klasickou HW peněženku, by Exodus byla jedna z prvních možností, co bych si vybral. Důležité je však projít si základním i pokročilým nastavením a to pro maximální optimalizaci bezpečnosti a poplatků.

Jedná se čistě o BTC peněženky a nabízí variantu obou vrstev bitcoinové sítě, čili držení on-chain bitcoinu i na vrstvě Lightning Network. Ideální možnost, jak mít vše bezpečně na jednom místě. Pro někoho může být výhoda, ale drobné rozdíly v nich najdete. Ohledně samotných Lightning peněženek vyšel samotný článek, Pokud ale chcete recenzi okamžitě, odkážu vás zde


Další varianty, jak držet své kryptoměny jsou koneckonců ty nejpoužívanější a už jsem je v článku zmínil na začátku. Pro shrnutí si je však zopakujeme:
- Burzy a směnárny (nedržíte privátní klíče vy, ale tyto platformy, takže je zde možnost, že o své aktiva přijdete)
- Custodial peněženky (obdobný případ jako u burz, opět nevlastníte privátní klíče)
- Papírové peněženky (se používají u automatů na nákup kryptoměn, pokud nemáte žádnou z výše uvedených možností. Ne příliš populární)
Na závěr
,,Not your keys, not your coins”
Asi tak by se dal shrnout tento článek, jelikož samotná fráze mluví za vše. Jednoduše si musíme uvědomit, že pokud nedržíme privátní klíče, nikdy nemáme jistotu, co se s našimi aktivy stane. Píšu to i z důvodů událostí posledního roku, kdy ne jedna velká burza, fond nebo dokonce kryptoměna zkolabovala a spousty lidí tak přišlo o spousty peněz. Mluvím konkrétně o burze FTX, Celsius, 3AC a kryptoměny Terra, Luna. Původní majitelé své peníze už nejspíš nikdy neuvidí, a proto možnost mít pod kontrolou svůj majetek, je nezbytně nutné pro naše klidné spaní.
Nejedná se totiž o první ani poslední pád (podvod), který v tomto divokém světě zažijeme. Čím dříve si tento fakt uvědomíme, tím dříve budeme odolnější a připraveni mít zodpovědnost za svůj majetek.
Tento článek není investičním doporučením, ale pouze autorův skromný názor. Slouží k informativním nebo inspirativním účelům, popřípadě k pobavení jezevců.