Kde výhodně nakoupit kryptoměny

V tomto článku už se dostáváme k samotné praxi, čili kde skutečně kryptoměny nakoupit a za jakých podmínek. Pokud je však pro vás oblast kryptoměn zatím nepoznaná, doporučuji se nejprve zaměřit na předchozí články, ať neuděláte nerozvážné rozhodnutí.
Každopádně otázku, kde výhodně nakoupit, je rozhodně dobré řešit a to hned ze začátku, jelikož možností je dnes opravdu mraky.
Deset let zpátky to totiž taková pohoda nebyla a vidíme zde razantní pokrok v adopci, kterou si se dnešní burzy a směnárny prošly. Nejspíš jste o těch nejznámějších už slyšeli a ne nadarmo jsou tak proslulé po celém světě. Některé i u nás na domácí půdě.
Podíváme se tedy na základní charakteristiky těch nejznámějších (pro nás), každopádně dlouhým recenzím se vyhnu. Zmíním pouze nejdůležitější informace a pak už stejně člověk pochopí, že se jedná stále o to stejné, pouze s drobnými odchylkami.
Směnárny zmíněné v článku
- Anycoin
- Simplecoin
- Bit.plus
- Kriptomat
Burzy zmíněné v článku
- Binance
- Coinbase
- Kraken
- Coinmate
Další alternativy
- Bitcoinmat
- Vexl
Tento článek může být součástí affiliate marketingu, jelikož některé zmíněné aplikace/platformy chtějí podpořit jezevce v jejich nezávislé činnosti.
Směnárny
Nebudu chodit kolem horké kaše a narovinu vám napíšu, že Anycoin se mi jeví jako nejvhodnější možnost pro drtivou většinu Čechů a Slováků. Proč? Anycoin je česká směnárna s téměř bezkonkurenčními poplatky a nízkým spreadem (3%). Zároveň dbá na jednoduchost a přehlednost pro své uživatele a díky tomu se také stává velice populární. Nakupovat můžete téměř okamžitě více než 200 kryptoměn a následně si je buď ponechat na Anycoin účtu nebo odeslat k sobě do peněženky. Navíc také podporuje Lightning network, takže máte vše potřebné na jenom místě. Určitě je dobré taky vědět, že nákupy v celkové hodnotě do 25 tisíc jsou bez KYC. Pro kompletní recenzi, kde rozebírám tuto službu dopodrobna, se můžete podívat na článek zde.
Simplecoin
Je taktéž českou směnárnou a její velkou výhodou je historická působnost na trhu. Vznikla již v roce 2013 a řadí se tím pádem mezi nejstarší na domácím prostředí. V podstatě zde nakupujete stejně jako na každé směnárně, ale v nabídce je pouze 9 kryptoměn. Tudíž komplexitou a jednoduchostí úplně nejde s dobou jako ostatní. Každopádně nebral bych to úplně jako nevýhodu, protože vyznat se v tom, které kryptoměny mají opravdu budoucnost není vůbec lehké a určitým způsobem nás tak směnárna chrání pokud jsme nezkušení investoři (ovšem před námi samotnými nás neochrání nikdo). Poplatky jsou velice nízké a spread se také pohybuje okolo 3%, čili pokud vás platforma zaujme, nevidím problém ji používat na pravidelné měsíční nákupy.
Podrobná recenze zde
Bit.plus
Do třetice všeho dobrého přidávám další českou směnárnu, která taktéž patří mezi veterány v oboru. Vznikla již v roce 2014 a za svou existenci už se stihla 2x přejmenovat (původní názvy: EasyCoin, Bitstock). Její zakladatel Martin Stránský se tímto snaží dát najevo inovaci projektu, jelikož své služby neustále rozšiřují. Bit.plus je totiž jen dceřinou společností WBTCB, která kromě směnárny provozuje také bitcoinové automaty, či nákup papírového zlata. Pro používání jejich aplikace je však nutná registrace a co se týče poplatků a spreadu, jedná se o nejhorší z uvedených směnáren. Spread je klidně i 5%, což rozhodně není málo. Zapomněl jsem také zmínit, že směnárna nabízí nákup a prodej pouze bitcoinu, takže pro milovníky altcoinů tato varianta úplně nebude. Podrobná recenze zde
Kriptomat
Je směnárna s evropskými kořeny a její výhodou pro nás může být fakt, že je v Češtině. Kromě jednoduchosti a přehlednosti nabízí také směnu jednotlivých kryptoměn mezi sebou, což pro někoho může být velké plus. Podporovaných aktiv je totiž více než 350, takže je určitě z čeho vybírat.
Zajímavostí projektu je interní program KryptoEarn, který funguje v podstatě jako staking na jiných kryptoměnách. Pro jednoduchost jde tedy o spořící účet, kdy získáváte úrok za to že máte kryproměny na burze. Jestli se to však vyplatí, záleží na vás. Já bych k tomu řekl jen známou frázi:,,Not your keys, not your coins“.
Vklady jsou umožněny v korunách i eurech ale velká nevýhoda směnárny je, že vybírat peníze můžete pouze v eurech.
Co se týče samotných poplatků, těm se samozřejmě nevyhnete a pohybují se v různých situacích odlišně. Mezi hlavní patří:
- nákup i prodej kryptoměn 0,45%, ale minimálně 1,45 euro.
- Nákup kryptoměn platební kartou vás bude stát 2,45%, což už tolik výhodné není
- Vklady přes platební kartu jsou účtovány sazbou 1,99%
- Směna kryptoměn mezi sebou 0%
I když se to může zdát hodně, pořád tyto poplatky nejsou nějak závratně vysoké a dokonce spread je zde velice malý. Ambice Kriptomatu je totiž vysoká. Chtějí být největší evropskou směnárnou. Zda se jim to povede či ne je otázka, každopádně patří k těm lepším na trhu.
Podrobná recenze zde
Burzy
Je největší burza, co se týče počtu uživatel. Založená byla v roce 2017 a to dnes již velice známým Changpengem Zhao(CZ). Nabízí všechny možné služby, které si s kryptoměnami dokážete spojit (opce, futures, pákové produkty, marže, P2P) a v nabídce tak máte více než 600 kryptoměn. Zároveň má velice nízké poplatky (okolo 0,1%) a tím se také dostala velice rychle na špičku žebříčku. Binance samotná také vydává svůj vlastní token (BNB) a stablecoin BUSD, a to z důvodu jednodušších interních operací a taky proto, že je to v dnešní době cool. Pokud s těmito tokeny určitým způsobem interagujete u nich na burze (nikde jinde to ani nejde), můžete z toho určitým způsobem profitovat. Nejedná se však o žádnou investiční radu, protože na tokeny takového způsobu mám svůj názor. Burza vás totiž láká na různé akce, investice, a za to dostanete zmíněné BNB tokeny. S nimi pak samozřejmě můžete naložit dle svého, třeba je směnit do bitcoinu.
Pro někoho může být zajímavé zpestření, pro mě naprosto zbytečný krok, který je však již standardem všech velkých burz.
Binance je určitě jedna z těch burz, které jsou určeny všem, jelikož má podporu v mnoha jazycích. Dokonce si můžete zvolit režim, ve kterém chcete operovat.
Binance Lite:
Je určena pro začátečníky nebo osoby, které nepotřebuji nic jiného než koupit / prodat nebo vložit a vybrat prostředky. Ideální a elegantní řešení, které zároveň sleduje vaše portfolio.
Binance Pro:
Asi tušíte, že zde najdete vše ostatní, od derivátů po grafy a údaje všeho druhu, co k obchodování potřebujete. Vyplatí se zejména pro příznivce tradingu a aktivní správy. Tohle ale nejspíš váš případ úplně nebude a proto takové téma zatím přeskočím.
Recenze na největší světovou burzu zde.
Coinbase
Je jedna z nejstarších burz a směnáren dohromady, která se stala celosvětově úspěšná. Zakladatelem je bývalý manažer v AirBNB Brian Armstrong, kterému se za pár let podařilo získat spoustu investičního kapitálu na rozvoj celé společnosti a tím tak vytvořit kolos, který horko těžko někdo překoná. Fungování od roku 2012 a přes 100 milionů registrovaných klientů tak hovoří za vše. Coinbase totiž cílí na nováčky, kteří hledají jednoduchou a rychlou cestu k nákupu kryptoměn. Na americké půdě se tak dnes jedná o největší burzu vůbec a zatím má velice pozitivní reputaci. Prvenství si také burza drží v tom, že se jedná o jedinou veřejně obchodovanou společností v této oblasti. Ne že by si její akcie vedly bravurně od svého prvního IPO v roce 2021, ale určitý milník byl dosažen. Zároveň nám tento fakt dává zpětnou vazbu, že se jedná o regulovanou a auditovanou společnost s vysokým stupněm bezpečnosti. Jako jedna z mála burz totiž dbá na opravdu vysoký stupeň ochrany prostředků svých klientů a je také velmi transparentní.
Možností, jak zde kryptoměny obchodovat a jaké nástroje lze používat sice není vysoké, ale i přesto se společnost dělí na klasickou směnárnu a pak na burzu s pokročilejšími operacemi.
Poplatky jsou zde různé a to nízké ale i pěkně vysoké (např. při placení platební kartou). Zadarmo ani kuře nehrabe přece. Není proto od věci nejdříve mrknout na aktuální sazebník a zhodnotit, jaká forma nákupu je výhodná.
Opět se můžete dozvědět více v podrobnější recenzi.

Kraken
Patří také mezi TOP burzy světového měřítka a to zejména díky nejvyšší bezpečnosti a historické působnosti na trhu (od roku 2013).
Kraken nabízí několik typů účtu, podle vašich potřeb, ať už jste nováček, zkušený trader nebo hráč s velkými částkami. Mobilní aplikace přitom působí velice jednoduchým dojmem a proto můžete nakupovat téměř okamžitě. Výběr sice není příliš pestrý, kolem 20ti kryptoměn, ale možná to není na škodu, jelikož burza vybírá pouze pro ně relevantní projekty. Poplatky jsou taky přijatelné a proto se nemusíte obávat toho, že bychom kvůli vysoké bezpečnosti museli zaplatit veliké poplatky. Kolem a kolem se však jedná stále o stejný produkt a záleží už jen na prvním dojmu a drobným preferencím uživatelů. Více informací najdete opět zde.

Coinmate
Na závěr chci zmínit jedinou českou burzu kryptoměn, která na trhu působí taktéž jako dinosaurus v oboru. Od roku 2014 se tým Coinmate snaží o místní adopci a celkem úspěšně. Pokud tedy hledáte přímo českou burzu, Coinmate je určitě dobrou variantou a i když má pár nevýhod (pouze 8 aktiv k obchodování, relativně vyšší poplatky oproti největší burzám). Ovšem za zvážení stojí, minimálně v tom smyslu, že podpoříte český byznys. Dobré je zmínit, že zde musíte nejprve ověřit vaši identitu a to kvůli české legislativě, která zatím není úplně přívětivá pro kryptonový sektor. Ne že by ostatní burzy směnárny proces KYC neměli, ale občas právě naleznete různé limity, kdy můžete nakoupit bez KYC. Většina lidí sice tento proces moc neřeší, ale pokud vás téma zajímá více, zaměřte se na poslední dvě varianty článku.
Podrobná recenze Coinmate here.

Další alternativy
Bitcoinmat
,,Jakože automat, přes který si nakoupím bitcoin. Aha, to zní celkem jednoduše”.
Ano skutečně se jedná o zařízení, přes které dnes můžete nakupovat i prodávat bitcoin. Na světě jich najdete téměř 20 tisíc a jenom v Česku lze narazit do těchto zařízení na více než 50ti místech. Nejznámější domácí firmou je již zmíněná Bit.plus a kromě nákupu bitcoinu lze nakoupit i zlato.
Zakoupené bitcoiny lze poslat rovnou k sobě (třeba do mobilní peněženky Muun, Exodus) a to bez větších omezení. Limity pro nákup jsou však od 1000 – 25000 Kč a to kvůli regulacím AML a nemožnosti provádět KYC skrze tyto automaty (zatím). Jedná se tedy o první možnost, jak nakoupit bez identity a nikde zároveň není napsané, že nemůžete uskutečnit několik nákupů za sebou (just a hint). Zároveň je zde i myšleno na úplné nováčky, kteří ani žádnou peněženku nemají a mohou si novou vygenerovat zdarma skrze automat. Jedná se o tzv. Papírové peněženky, na kterých máte jak veřejnou adresu k přijímání plateb, tak i privátní, aby jste bitcoin mohli odesílat. Tato varianta dnes není úplně populární, jelikož mít svůj klíč v podobě QR kódu na kousku účtenky není úplně sexy a zároveň není ani bezpečná. Pokud byste chtěli pomocí tohoto klíče pak zaplatit, musíte doufat, že si druhá strana neodečte více než má. Určitě bych tedy papírové peněženky nedoporučoval pro každodenní požívání, ale jen v krajní nouzi. Zároveň může být nákup o něco dražší než na jiných platformách, a to z jednoduchého důvodu. Je potřeba někde zařízení umístit a také celý automat vyrobit a udržovat na něm rozumný balance v poměru hotovosti a digitálních aktiv.
Veksl
Jedná se o způsob nákupu, který možná dost dobře znáte. Vekslování zboží je totiž profláknutá praktika ve všech směrech a celkem jednoduše tak můžete získat své první kryptoměny peer-to-peer. Ano i v dnešní době existují veksláci kryptoměn, kteří jsou ochotni kdykoliv prodat nebo od vás nakoupit. Výhodou této metody je samozřejmě anonymita, protože po vás nikdo nevyžaduje identitu. Tím lépe, když existuje aplikace, která vás s místními veksláky může propojit! Pokud vás zajímá více, jak tento způsob obchodování funguje, přečtěte si můj článek zde. Určitě stojí za zamyšlení.
Ať už si vyberete způsob jakýkoliv (třeba žádný ze zmíněných), nejprve doporučuji si udělat svou vlastní rešerši a detailně si pročíst recenze, které jsou na internetu. Najdete tam téměř veškeré informace, které by nemělo smysl rozebrat v tomto jednom článku (nikdo by ho v životě nedočetl dokonce).
A jestli první nákup skutečně provedete, můžete začít přemýšlet, co s danou kryptoměnou dál. Respektive, jak ji bezpečně uchovat, o čemž je další článek.
Tento článek není investičním doporučením, ale pouze autorův skromný názor. Slouží k informativním nebo inspirativním účelům, popřípadě k pobavení jezevců.