knihy a nástroje

,,Kdo ví, co v životě skutečně chce, už je na půl cesty k tomu, aby toho dosáhl." 

Knihy

Jednoduchý úvod do světa peněz úplně pro všechny. Kniha popisuje příběhy Babylonských občanů, kteří z ničeho vybudovali velké bohatství a dokázali si ho udržet. Metody, které se aplikovali již 2000 let př. n. l. platí dodnes, a proto se tato kniha řadí mezi nejprodávanější na světě. 135 stran vám zabere jedno dopoledne a pochopíte tak základy správného hospodaření s penězi. Doporučuji všem, kdo s investováním začíná a hledá naučný obsah.

Neboli investiční bible, jak je často označována. Naprostá nutnost pro všechny investory na kapitálových trzích. Napsána samotným ,,otcem investování" Benjaminem Grahamem, který učil slavného Warrena Buffeta v mládí. Je velice komplexní a pokud se v termínech finančního charakteru zatím moc neorientujete, občas možná ztratíte niť. Každopádně, kdyby se každý řídil moudry z této knihy, všichni by byli úspěšní investoři i dnes. Opět se tedy jedná o nadčasový klenot napsaný před více než 70ti lety.

Kniha Jakuba Dvořáka (Rozbité prasátko), která geniálním a přitom jednoduchým způsobem popisuje fungování pasivního investování skrze ETF fondy. Pro začátečníky ideální způsob, jak se seznámit se základy investování a přitom se Jakub nebojí ponořit i do hlubších detailů, analýz trhu a výběru různých strategií. V podstatě jde o jedinou interpretaci na toto téma v České republice, takže rozhodně stojí za přečtení. ETF je totiž dle mého názoru také nejlepší způsob, jak dlouhodobě a téměř bez rizika zhodnocovat své prostředky.

Téměř bych řekl, že by kniha měla být v povinné četbě na středních školách, protože obsahuje opravdu skvělé rady do života ohledně osobních financí. Veronika Kalátová cílí na všechny věkové kategorie a dokonale vás tak připraví na rozhovor s finančními poradci. Dále se zaměřuje na základní bankovní produkty, se kterými se rozhodně setkáte (spořící/investiční produkty, úvěry). Zároveň vám poradí, jak na rodinný rozpočet a přípravu dětí k budování správných finančních návyků. Kniha je také doplněna kvalitními a trefnými ilustracemi, spoustou grafů a podložených analýz finančních úřadů.

Označuje se jako Bitcoinová bible. Zejména díky svému kontroverznímu autorovi, který je velkým zastáncem rakouské školy a ještě větším odpůrcem Keynesiánství (dnešní monetární systém). Je potřeba tedy číst knihu kriticky, protože nikdy není jen jedna strana mince. Každopádně kniha parádně popisuje historii platidel, díky čemuž pochopíte celou podstatu Bitcoinu, a proto rozhodně stojí za přečtení.

Příběhy úspěšných lidí minulého století. Napsáno psychologem Napoleonem Hillem, který jednotlivé osobnosti vyzpovídal.Skvělá motivace jít si za svými sny. Pokud něčemu skutečně věříme, dokážeme téměř cokoliv. To neustále zdůrazňuje autor a přidává k tomu i jednoduchý návod, jak docílit svých nápadů.

Nejznámější kniha o psychologii, kde autor popisuje studie a své poznatky s kolegy o lidském myšlení a chápání. Je trochu náročnější z hlediska odborných výrazů, ale výzkumy jsou ohromující a popisují nedostatky našeho mozku. O financích se toho ale příliš nedozvíte, i když je autor nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Stojí za přečtení

Jedna z nejúspěšnějších knih na téma finance a osobní rozvoj. Skvěle popisuje, jak funguje náš vzdělávací systém, jak rozeznat aktiva od pasiv a to všechno v příběhu autora z dětství a během jeho úspěšné kariéry podnikatele. Poukazuje tak na důležitost finanční gramotnosti a díky odhalení těchto základů se stala světovým bestsellerem. Absolutní základ pro všechny, kdo chtějí vstoupit do světa financí.

Skvělá motivační kniha do online podnikání. Autor popisuje svůj příběh, jak rozjel úspěšný online byznys a spolu s mnoha typy vás tak zasvětí do problematiky. Pokud jste někdy uvažovali o takovém druhu podnikání, jednotlivé kapitoly vás určitě rozhoupou k tomu udělat první krok. Poznáte tak, jak ,,jednoduché" pro něj bylo získat nezávislost a čas, který využil pro lepší účely. Určitě však nezjistíte, jak pracovat jen čtyři hodiny týdně a bohatnout. Vždy budete muset vynaložit počáteční úsilí, a to není zrovna malé.

Poznejte všechny finanční bubliny, které jsme zažili (už od tulipánové horečky) a jaké byly jejich příčiny, následky,. V podání známého ekonoma Dominika Stroukala tak odhalíte tajemství monetární politiky, průběhy krizí a jak se z nich lidstvo poučilo. Určitě si tak rozšíříte i obzory v oblasti historie a třeba vám kniha pomůže lépe se připravit na další případné krize.

První a asi nejlepší česká kniha o Bitcoinu. V podání Dominika Stroukala tak poznáte k čemu jsou kryptoměny dobré a jak fungují. Kniha však příliš neřeší technologické aspekty kryptoměn, ale spíš ekonomické přínosy. Už podle názvu tedy chápete, že kniha nepojednává pouze o Bitcoinu, ale i o dalších potenciálně úspěšných kryptoměn. Které to budou však ukáže čas

I když se to tak na první pohled může zdát, opravdu se nejedná pouze o knihu pro děti. Ba naopak si myslím, že tento krátký příběh je skvělým úvodem do problematiky Bitcoinu. I úplný laik tak pochopí, jaká je historie platidel, jak fungují peníze dnes a co Bitcoin přinesl do společnosti. K tomu navíc fakt, že za 20 minut máte knihu přečtenou, takže je i lehce stravitelná pro děti. Kniha je zdarma dostupná ke stažení, ale i ke koupi v knižní verzi.

Nástroje

Česká směnárna kryptoměn, která má téměř bezkonkurenční poplatky (1 - 3% spread nákupní nebo prodejní ceny). Zároveň je uživatelsky velice přívětivá a veškeré nákupy lze plně zautomatizovat.

Služba, přes kterou lze pomocí bitcoinu nakoupit poukazy do různých obchodů, jako je Kaufland, H&M, Hotels a další. Ideální pro ty, kteří se nebojí utrácet své bitcoiny.

Česká robo-advisory platforma, přes kterou nepřímo investujete do ETF všeho druhu. Jedna z nejlepších možností, jak vstoupit do světa pasivního investování s minimálním úsilím a velice nízkými poplatky.

Nizozemský nízkonákladových broker, kde můžete obchodovat přímo na burzách, a to téměř všechny investiční instrumenty. Vhodný zejména pro investory do ETF, jelikož nabízí seznam ETF, které můžete jednou měsíčně zobchodovat zdarma.

online směnárna s velice rychlým, jednoduchým a především levným převodem většiny měn, které chcete používat. Skvělý nástroj, pokud nechcete využívat drahé devizové směnárny, jako jsou banky nebo kamenné pobočky směnáren.

Pomocník na měření osobních financí. Můžete tak přehledně sledovat svůj rozpočet a jasně vidíte za co utrácíte. Pro úplnou funkčnost aplikace je nutná placená verze