Lightning Network

Kdybych měl Lightning porovnat s něčím v reálném světě, tak je něco jako teenagerský sex. Každý o něm mluví, ale málokdo ho opravdu vyzkoušel. (Hláška, kterou samozřejmě řekl někdo jiný…ale je trefná). Přitom se jedná o dokonalou a jednoduchou platební metodu, která se dost pravděpodobně brzy dostane do podvědomí i široké veřejnosti, co se placením bitcoinu týče. Jak a proč ale vznikl tento protokol, respektive druhá vrstva nad klasickým Bitcoinem? A jedná se o platební metodu blízké nebo daleké budoucnosti?. Na tyto otázky si zkusíme odpovědět, každopádně vidíme, že se celá platební síť vyvíjí tím správním směrem a míří tak ke globální adopci. Ta bude ještě dlouhá a trnitá, ale internet byl ze začátku také považován za projekt, který nebude mít budoucnost.
No…a kde bychom bez něj byli dnes.
Lightning network, neboli LN, je platební síť nad Bitcoinem, která vznikla v lednu roku 2016. Implementována byla ale až v roce 2019. Jejími původními průkopníky jsou Joseph Poon a Tadge Dryja, ale již samotný Satoshi Nakamoto už tehdy zmínil, že Bitcoin bude potřebovat nějaké podobné řešení. Proč? Na co vůbec máme druhou vrstvu nad Bitcoinem? Odpověď je jednoduchá a prostá. Bitcoin jako takový je pomalý. Hodně pomalý. Síť dokáže zpracovat okolo 7 transakcí za vteřinu, což je hrozně málo pro globální použití. Samotný Mastercard zvládne okolo 1 700 transakcí a Visa dokonce 5 000. Určitě si tak dokážete představit, že platit bitcoinem za nákup v supermarketu je krajně nepraktické. Mohlo by se vám totiž stát, že budete více než půl hodinu čekat na potvrzení, jestli transakce proběhla. To není nic moc.
V zásadě je to kvůli tomu, že se v Bitcoinovém protokolu automaticky upravuje obtížnost podle výpočetního výkonu celé sítě. Tudíž se bloky těží v průměru stále stejnou rychlostí okolo 10 minut. Zároveň jsou bloky limitovaný velikostí, a to konkrétně 1MB/blok. Maximální velikost bloku však Satoshi nastavil až na 32MB, a to proto, kdyby náhodou v budoucnu chtěl někdo na síť zaútočit a zahltit ji tak velkým množstvím transakcí.
Takže ano, už ze začátku bylo jasné, že tento problém s tzv. škálovatelností bude nutné vyřešit. Možností se nabízelo několik, ale nejvíce v komunitě rezonovali názory jako:
- Fixně zvětšit bloky
- zavést dynamickou velikost bloků (v závislosti na vytíženosti)
- přesunout mikro platby mimo hlavní blockchain
Zvětšení bloků v praxi znamená, že můžeme do jednoho bloku zapsat více dat (z 1MB třeba na 4MB), a tím pádem jednoduše zvýšíme počet transakcí, zrychlíme celou síť a částečně tak vyřešíme škálovatelnost. Jak už ale tušíte, pořád to bude dost málo.
Negativním prvkem této změny by ale byla nižší decentralizace a také větší velikost celého blockchainu. Již nyní obsahuje data přes 500 GB a číslo samozřejmě poroste s časem. Provozovat node (uzel) by se tak do budoucna moc nevyplatilo, jelikož by celý blockchain obsahoval data o velikosti několika TB. To sice pořád není nějak extra moc, ale zprovoznit nový uzel by trvalo několik týdnů. Těžba by se tak mnohem více centralizovala, jelikož by byla velice nákladná na pořízení specifického hardwaru. Zároveň je ale dobré, že žijeme v době, kdy se kapacita datadisku neustále zvětšuje a zároveň se HW samotný zmenšuje. Technologický pokrok a dostupnost produktů by tak tento problém nejspíš vyřešila.
Problém s velikostí bloků se řešil zejména v roce 2017 (blocksize war), kdy došlo k trvalému rozdělení blockchainu od původního protokolu Bitcoinu(Hardfork). Ještě předtím se však komunita dohodla na kompromisu implementovat SegWit, což byl návrh na úpravu podpisů transakcí. Díky tomu je nyní možné zapisovat do bloku o 80% transakcí více, každopádně problém se škálovatelností to stále nevyřešilo. Proto se komunita rozdělila a vznikl Bitcon Cash. Jeho podporovatelé byli zastánci právě zmíněného zvětšování bloků. Čili nyní měl člověk dva druhy mincí, kdy každá byla naprosto odlišná, i když se tak na první pohled nemuselo zdát. Jak moc je úspěšný a kolik si nakonec získal příznivců se můžete podívat na graf vývoje jeho ceny…..Nic moc

Co se druhého bodu týče, neměl také příliš pochopení u drtivé části komunity. Sice by se problém nejspíše na čas vyřešil, ale opět by šlo o částečnou centralizaci a menší bezpečnost celé sítě.
Právě proto, že jsou oba jevy ne úplně ideální pro budoucí decentralizaci a stabilitu, muselo se vymyslet jiné, jednodušší řešení. Vývojáři nakonec přišli s tím, že vznikne další vrstva nad Bitcoinem. Mimo hlavní blockchain, kde se nebude zapisovat každá transakce a uvolní se tak místo až pro větší transakce. Elegantní, jednoduchý a přitom geniální způsob, který se jednou zapíše do dějin. Ptáte se kolik transakcí zvládne zmíněná LN? Je to více než 25 miliónů za vteřinu, což už zní mnohem lépe, aby mohla konkurovat zmíněným velkým hráčům na trhu.
Ve své podstatě nám tedy LN nabízí možnost, jak téměř okamžitě a anonymně můžeme interagovat s ostatními uživateli Bitcoinového protokolu. Poplatky jsou zde rovněž zanedbatelné, jelikož se pohybují v řádu několika haléřů. Žádné 3%, které si bere Visa a MasterCard.
Chcete poslat pár tisíc na druhou stranu zeměkoule a nemůžete čekat týden až k tomu dojde? Lightning je řešení. Nechcete platit drahé zahraniční platby, kde si každá banka po cestě strhne svůj poplatek? LN je řešení. Nemusíte se nikoho ptát ani dovolovat, zkrátka jste pánem svého majetku a nikdo o tom nemusí vědět.
Takovou menší nevýhodou LN je fakt, že faktury, které tvoříte, jsou jednorázové a mají platnost jen pár desítek minut. Je tedy nutné generovat pokaždé nové adresy mezi dvěma stranami. Řešení na tuto událost však může být vytvořením permanentní adresy, které se označují jako LNURL.

LNURL transakce
Chcete si s kamarády posílat bitcoiny za pivo v bitcoinu, ale nechce se vám pokaždé generovat nová adresa? Další výhodou Lightningu je možnost vytvoření LNURL transakce, což je v podstatě posílání bitcoinu na adresu, která je zakódovaná ve formě emailu. Například : meles@lnbc.cz nebo třeba meles@anycoin.cz jsou adresy, na které mi můžete poslat sats a a tyto adresy jsou permanentní. Nemusí se tak generovat pokaždé nová adresa (QR kód), která je jednorázová a za x minut vyprší. Za mě hodně povedená implementace, která bude mít v budoucnu rozhodně využití.
Pro koho je Lightning určený?
Jednoduchá odpověď…pro všechny. Ne, tak jednoduché to rozhodně není. Každopádně pokud hledáte způsob, jak někomu vysvětlit Bitcoin, ukázat mu, jak funguje v praxi, stačí vám vlastně nainstalovat LN peněženku a za pár minut si již můžete posílat bitcoiny. Upřímně, zatím každý komu jsem Lightning ukázal, koukal jak je to vlastně jednoduché a rychlé.
V dnešní době sice míst, kde přijímají bitcoin přibývá, ale pořád se jedná spíše o výjimky, na které lze narazit. Pořád jsme hodně na začátku, co se adopce týče, a proto my, kteří to s Bitcoinem myslíme vážně, zavádíme politiku adopce zespodu. Jinak řečeno, od lidí/freelancerů a menších podniků, které se rozhodnou že budou přijímat kromě klasických měn i bitcoin. Lightning nám tento způsob geniálně ulehčil a můžeme tak světu ukázat…,,Ono to vážně funguje. A není to vůbec drahé a pomalé, jak se tvrdilo!“
Proč bych ale měl platit bitcoinem, když je to moje investice, která se má v čase zhodnotit?
Dobrá otázka, na kterou si ale musíte odpovědět sami. Pokud totiž máte bitcoin pouze jako investici a spekulaci, zázraky, které lightning umí, vás určitě neuchvátí. Pro vás je zkrátka ještě brzo. Pro ty, kteří už se s používáním bitcoinu posunuli dále, spoří si v něm a platí s ním na místech, kde ho přijímají, je Lightning network naprostá nutnost, bez níž se do budoucna stejně neobejdeme. A to zejména díky poplatkům za on-chain transakce, které s rostoucí adopcí bezpodmínečně také porostou.
Pokud vás téma zaujalo a chcete opravdu hlubší znalosti v oblasti LN, rozhodně doporučuji přečíst si knihu od Michala Nováka : Lightning network – platby budoucnosti, která je zdarma ke stažení na braiins.cz
Teď se přesuneme trochu do praxe a ukážeme si další výhody lightningu a hlavně peněženky, které se nejvíce používají.
Nyní, když už chápeme základy používání lightning network, posuneme se na samotné peněženky, se kterými lze reálně platit. Jednoduše si ji stáhnete k sobě do telefonu a pak už platíte nebo přijímáte bez nutnosti třetích stran. Mezi nejznámější peněženky patří:
Wallet of Satoshi

Jedná se nejspíš o nejjednodušší peněženku, co zatím existuje a je tak velice uživatelsky přívětivá, co se prvního vyzkoušení týče. To zejména proto, že nemusíte řešit velikost a otevírání kanálů, natož tak připojení k Electrum serveru a podobné technické složitost. Každopádně pokud nemáte vůbec žádnou zkušenost a chcete si pouze vyzkoušet posílat pár sats s kamarády, stáhněte právě WoS a instantně si tak můžete posílat bitcoiny. Vizuálně sice aplikace není nic moc, ale upřímně…..to ani není její cíl. Má plnit dvě základní funkce (přijímat a odesílat), a ty plní bravurně téměř bez zaškobrtnutí. Poplatky a jejich strukturu zde neovlivníte, ale je možnost jak o on-chain, tak Lightning bitcoin transakce. Aplikace umí také LNURL transakce a dokonce je možné po registraci i nakoupit a prodat bitcoiny.
Jak už ale někteří tušíte, všechna tahle jednoduchost má háček. A to je ten, že je peněženka custodial řešením. Tím pádem nevlastníte privátní klíče a bitcoiny tak nejsou úplně vaše. Ano, sice se za dobu své existencí nestalo, že by o své prostředky někdo přišel, ale zkrátka zde musíte důvěřovat vývojáři, že celý krám nezabalí a bitcoiny si nenechá. Paradoxní je, že ani autor peněženky není známý, třeba to je samotný Satoshi! Ne každopádně na vyzkoušení je WoS ideální, ale určitě bych zde nedržel žádné vysoké částky. Do 100 tisíc sats. Třeba na útratu na Bitcoinové konferenci.
Phoenix

Na druhém místě zmiňuji záměrně zase druhou stranu mince, a to je Phoenix, jakožto nejvíce pokroková peněženka druhé generace. Co se nastavení a používání týče, nemusíte se příliš bát. Pořád umí to stejné, odesílat a přijímat bitcoiny. Tlačítka jsou pořád jenom dvě.
Pokroková myslím zejména z toho důvodu, neboť je důležité prvotní nastavení, respektive otevření kanálu a zapsání seedu.
Co to je sakra ten kanál?
Pro ty z vás, kteří vůbec netuší, aspoň lehce nastíním, co to kanál v LN síti vlastně je, abychom měli všichni jasno. Kanál si představte jako komunikační kanál (uzel) mezi dvěma stranami, které si navzájem chtějí posílat bitcoiny. Bez otevřeného kanálu zkrátka nemůžete komunikovat s ostatními uživateli. Zároveň však nemusíte otevírat kanál s každých uživatelem, jelikož jsou propojeny navzájem a tok informací (přesunu bitcoinu) je okamžitý a zatím nevypořádaný/neuzavřený. To znamená, že transakce nejsou zapsány do blockchainu, dokud prostředky nepošlete na on chain adresu. Kanál však můžete nechat stále otevřený a dále přijímat, odesílat bitcoin. U custodial peněženek situaci s kanály neřešíte a jednoduše posíláte bitcoiny skrze již otevřený kanál někoho jiného (nejčastěji skrze vývojáře). Zde, u Phoenix je nutné si poprvé poslat nějaké ty sats, abyste měli otevřený a aktivní kanál přes který budete přijímat a odesílat. Prvotní otevření samozřejmě něco stojí a podle velikosti první transakce tak necháte několik tisíc sats na poplatku. Každopádně pak už jsou veškeré transakce téměř zadarmo a pohybují se v řádu pár haléřů. Určitě tedy zvažte, jak moc peněženku budete potřebovat
a zda má cenu velký kanál vůbec otevírat.
Jaká je ideální velikost kanálu?
Troufnu si říct, že půl miliou sats by vám teoreticky mělo stačit, ale pokud otevřete větší, nic hrozného se nestane a budete tak mít dostatečnou rezervu pokud budete chtít přijmout více sats najednou.
Nesmíte totiž dopustit, aby byla kapacita kanálu překročena, protože pak se vám otevře nový kanál, který si opět něco málo ukousne na poplatcích. Tolik ke kanálům. Pro hlubší ponoření do funkčnosti LN kanálů opět doporučuji knihu od Michala Nováka.
Co se týče vzhledu, jedná se za mě o nejhezčí rozhraní peněženky, každopádně doporučil bych ji spíše pro pokročilejší uživatele. Už z důvodu zmíněných kanálů. Velkou výhodou je však self-custody řešení, kdy si vygenerujete 12 místný seed a máte tak plnou kontrolu nad svými prostředky.
Breez

Je také jedna z těch povedenějších peněženek, jelikož je velice spolehlivá a rychlá. Samozřejmě občas se vám stane, že ne každá transakce hned projde, ale je to téměř výjimečná situace. Jde rovněž o self-custodial řešení, takže je preferována uživateli, kteří správně chápou, jak má být bitcoin uschován. Kanály zde úplně neřešíte, ale poplatkům se také nevyhnete. Drobnou nevýhodou by mohla být maximální kapacita na 4 miliony sats v peněžence. Upřímně ale…tolik bych tam ani nikdy neměl, pokud nejsem třeba vekslák, co provádí desítky transakcí denně. Větší částky už je lepší uchovat na trezoru.
Muun

Je něco mezi první a druhou variantou peněženek, kdy se snaží s každé brát si to nejlepší. Neřešíte zde kanály a zároveň si můžete nechat vygenerovat seed. Další výhodou je možnost držet jak LN bitcoin, tak klasický on-chain, což je její hlavní podstata. LN platbu jsou zde totiž relativně drahé a nikdy nevíte, jaké poplatky přesně zaplatíte. To z důvodu, že konečné vypořádání probíhá na hlavní vrstvě jednou za čas. Nejedná se tedy o čistě LN peněženku, každopádně na vyzkoušení je také velice jednoduchá a zkrátka nám nabízí možnost mít vše pohromadě.
To by bylo do úvodu Lightningu všechno. Složité to úplně není, každopádně intuitivní také ne, a proto je důležité si vše alespoň vyzkoušet. Jak se říká, jedna transakce vydá za tisíc slov. Zkoušejte, experimentujte a až bude legislaviva přívětivější (až nebude potřeba danit krypto při platbě za pivo), plaťte na místech, kde bitcoin přijímají. Utracené bitcoiny si hned můžete dokoupit zpět, ale zážitek a zkušenost s placením už vám nikdo nevezme!
Tento článek není investičním doporučením, ale pouze autorův skromný názor. Slouží k informativním nebo inspirativním účelům, popřípadě k pobavení jezevců.