Podílové fondy,
vyplatí se ještě?

Je to tak, omlouvám se všem, ale musíme si na úvod něco málo říct o starých dobrých  podílových fondech. Zejména proto, protože jsou stále nejčastějším přístavištěm investic většiny domácností v ČR. 

Nebudeme si totiž nic nalhávat, ale téměř všichni jsme začali (pokud jsme tedy vůbec začali) investovat skrze podílové fondy. Byl to takový intuitivní nejjednodušší způsob, jak začít, a k tomu všemu se vlastně nemusíme o nic starat. Rozebereme si tak, co to vůbec jsou podílové fondy, jak fungují a především jejich výhody a nevýhody.

Vyjádřím na ně svůj  názor, uvedu statistiky a o tom, jaký bude závěr, nechám na každém z vás. 

Mnoho pozitivního ale ode mě nečekejte, jelikož nejsem jejich úplným příznivcem. Brzy pochopíte proč a možná budete sdílet podobný názor. 

Jsme však různí a okolnosti vnímáme také odlišně. Proto pochopím jakoukoliv konstruktivní kritiku, ale i obyčejný ,,hate“. Jsem splachovací a stojím si pevně za svým. 

Jde se na to!

Co to jsou podílové fondy?

Zjednodušeně řečeno se jedná o bankovní produkty, které podléhají regulacím pro ochranu klientů a obchodují se na burzovním nebo mimoburzovním trhu. Jedná se tedy o nástroj kolektivního investování pro širokou veřejnost a jeho základním produktem je podílový list.

Podílový list je cenný papír (tudíž může být osvobozen od daně), jehož podkladovým aktivem můžou být akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo třeba komodity. No…definici máme za sebou, pojďme se podívat na to, jak fungují.

Jak fungují podílové fondy?

Velice jednoduše…a to kvůli velkému množství podílníků (investorů) do fondu a kvůli velkým objemům transakcí.

Aby se předešlo možným komplikacím při regulaci a zpětného dohledávání nákupu a prodeje podkladového aktiva, vznikl právě zmíněný podílový list. Do něho se schová celá legislativa a není tedy až tak důležité, co přesně se za listem stojí. 

Pokud je však fond transparentní, vidíme přesně do čeho investuje a co je obsaženo v našem podílovém listu. 

Klasickým případem transparentního fondu jsou pasivně spravované fondy, které nakupují ETF (burzovně obchodovatelné fondy). 

Někdy se ale stává, že nevidíme, co přesně je obsaženo v podílovém listu, jelikož je aktivně spravovaný a manažeři fondu mění aktiva v něm obsažena. Tím je myšleno, že vybírají konkrétní akcie, které jsou podhodnocené a doufají tak ve větší zhodnocení než je průměr trhu. Snaží se tzv. porážet trh. To může a nemusí být výhodou a o tom, jak moc se jim to daří, si popíšeme dále.

Chcete se o pasivní a aktivní správě portfolia dozvědět víc? Přečtěte si následující článek 

V praxi to vypadá tak, že jdeme do banky nebo za finančním poradcem, ti nás seznámí s podmínkami fondu, s poplatky a s aktivy, do kterých chceme investovat. Vysvětlí nám základní pojmy a obeznámí nás také s výkonností fondu a případnými riziky.

Teda, takhle nějak by to mělo ze zákona být, každopádně pokud jsou vaše zkušenosti jiné, nebuďte překvapeni. Nejste jediní, kdo nebyl obeznámen se všemi informacemi.

Na nás už je pak rozhodnutí, zda souhlasíme a na základě našich podpisů uzavřeme smlouvu. Je nám otevřen investiční účet s vlastním variabilním symbolem, pošleme vklad a o víc se nestaráme.

Manažeři fondu pak řeší veškeré procesy za nás. Nákupy, prodeje, správu portfolia, podklady pro daně atd. 

První výhodou podílových fondů je tedy fakt, že se klienti nemusí o nic starat a nechají tak práci na profesionálech. Stačí poslat vklad nebo nastavit trvalý příkaz a pokud budeme chtít cokoliv řešit, opět můžeme přes poradce. Jednoduší to snad ani být nemůže.

Další výhodou je likvidita podílového listu, který může stát i malou částku…třeba 1 korunu. Nákup a prodej sice trvá pár dní, ale pokud chcete vybrat část portfolia, nenastanou žádné komplikace při prodeji, jelikož prodáte část do poslední koruny.

Samozřejmě banky nejsou charitativní projekty a nechají si tak za svoji práci zaplatit. Zadarmo ani kuře nehrabe. O tom, jestli je však výše poplatků  adekvátní výkonu fondu, už se dá polemizovat. 

Vsuvka

Aktivně spravovaný fond – potřebuje manažery fondu, kteří se starají o správu portfolia, tudíž je potřeba jim zaplatit. 

Pasivně spravovaný fond – nepotřebuje manažera a některé interní procesy mohou být provedeny automaticky (počítačem). Neznamená ale, že je zadarmo.

Z pravidla mají tedy aktivní fondy větší poplatky a to okolo 1%. Aktivní fond tak může mít  poplatek mezi 2-3% za správu vašeho portfolia a pasivní od 1-2%. Nyní už víme proč a ještě je důležité vědět, že jsou poplatky rozděleny podle podkladového aktiva podílového listu.

Příklad:

  • Akcie jsou dynamický produkt, očekává se vyšší zhodnocení, ale zároveň je zde vyšší volatilita (kolísání cen aktiv v čase) = riziko. Obecně je zde vyšší poplatek.
  • Dluhopisy jsou více konzervativní, nekolísají tolik a jsou téměř stabilní produkt s jistým úrokem (záleží však, jaké dluhopisy to jsou). Obecně je zde nižší poplatek.

Pojďme se dále podívat na ilustrační příklady, na kterých pochopíte, jakou roli hrají procenta v čase. Tím si odpovíme na otázku, zda jsou poplatky adekvátní ke svoji službě.

Nebudeme se bavit o tom, že historická výkonnost není zárukou budoucího vývoje, ale pro příklad musíme uvést konkrétní čísla na základě historických dat.

  1. Investor po dobu 30 let posílá 1500 Kč do pasivně spravovaného fondu s průměrnou výkonností 5% p.a. Poplatek za správu je 1,5%. Výsledek: zainvestováno 540 000 Kč. Na konci období má 933 000 Kč. Bez poplatku by celková hodnota na konci období byla 1 202 000 Kč. Celkem tedy nechá 279 000 Kč na poplatcích. 
  2. Investor po dobu 30 let posílá 1500 Kč do aktivně spravovaného fondu s průměrnou výkonností 8% p.a. Poplatek za správu je 2%. Výsledek: zainvestováno 540 000 Kč. Na konci období má 1 431 000 Kč. Bez poplatku by celková hodnota na konci období byla 2 054 000 Kč. Celkem tedy nechá 623 000 Kč na poplatcích.

Nevím jak vám, ale takhle mi poplatek 2% přijde jako hodně. Tento ďábelský poplatek za správu (což znamená z celkového objemu našeho portfolia) vám ukrojí až 1/3 zisku. Za mě celkem zarážející zjištění. A stačí vám k tomu akorát Excel a základy matematiky.

Bohužel to ale není jediný poplatek, který podílové fondy mají a rázem se tak z nich stává méně a méně atraktivní investice. Jestli vás zajímá vše okolo poplatků, opět vás odkážu na samostatný článek.

Pokud byste někdy tápali s výběrem vhodného podílového fondu, je to v pořádku. Na výběr jich je opravdu mnoho, a proto bych se tak nebál obrátit se na finanční poradce. A kdyby jste ani tak nezjistili všechny potřebné informace o fondu, najdete je na internetu. Každý fond má totiž svoje klíčové informace pro klienty, historickou výkonnost a další. Stačí tedy zadat název fondu a na patřičné stránce takové informace najdete.

Příklad: https://www.conseq.cz/investice/prehled-fondu/amundi-cpr-global-disruptive-opportunities-hg-czk

Další nevýhodou, kterou vidím, je již zmíněná transparentnost fondu. Osobně bych rád věděl, kdo je manažer fondu a do jakých aktiv investuje. Chápu ale, že někoho to vůbec nezajímá a je rád, že nemusí nic řešit, sledovat. Takže pro někoho může být tato vlastnost nepodstatná.

Poslední výhodu/nevýhodu, kterou chci zmínit, si musíte přebrat sami. Jelikož jsou podílové fondy drahé, snaží se tento fakt kompenzovat nadstandardními výsledky pro své klienty. Z krátkodobého hlediska se jim to většinou i daří a není tak problém vybrat si právě tento produkt. To platí v případě, že investujeme na dobu 5 let maximálně.  

Co se však týče delšího horizontu (nad 5 let), více než 90% z nich průměr trhu nepřekonává a toto číslo je pro mě zarážející natolik, aby mě odradilo.

Jinak řečeno: za hodně peněz, málo muziky. Takže jestli se pro vás vyplatí závisí na investičním horizontu a vašem osobním názoru, zda odvádí dobrou práci. 

Shrnutí

Výhody:

  • Jednoduchost a dostupnost 
  • Nemusíme se o nic starat 
  • Nejlepší zhodnocení ze všech bankovních produktů 
  • Cenný papír – možnost osvobození od daně při splnění podmínek.
  • Vysoká likvidita 

Nevýhody:

  • Vysoké a někdy skryté poplatky 
  • Transparentnost
  • Dlouhodobě nižší výkonnost než průměr trhu 
  • Složitý prodej podílu (vyplňování komplikovaných žádostí)

Jak už jsem říkal, dopad poplatků na investice pro mě má zásadní vliv, a tak už bych podílové fondy skoro nikomu nedoporučoval. Jelikož ale zatím třeba nevíte, že jsou mnohem levnější varianty jak dlouhodobě investovat, chápu že vás možná napadne otázka: Do čeho tedy investovat?

Přečtěte si i další články a třeba zjistíte, jak jednoduché a praktické je starat se o své finance téměř sám. 

A když budete i tak chtít zůstat u banky kvůli bezpečnosti nebo jednoduchosti, je to jenom na vás. 

Napište mi do komentářů, jaký názor a zkušenosti  máte vy s podílovými fondy. Jsou podle vás příliš drahé nebo adekvátní svým výkonům? 

Tento článek není investičním doporučením, ale pouze autorův skromný názor. Slouží k informativním nebo inspirativním účelům, popřípadě k pobavení jezevců.

0 0 votes
Hodnocení článku

4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ETF, ideální investiční nástroj? - kryptojezevec
1 rok před

Chyba

Last edited 1 rok před by Meles
Lightning network - kryptojezevec
4 měsíců před

[…] Je jeden ze dvou druhů fondů, které banky nabízejí. Vyznačují se vetší výkonností v krátkém horizontu (ne však vždy) a jsou řízeny manažery, kteří  obhospodařující kapitál investorů ve fondu. Tito manažeři jsou z pravidla ostřílení borci v oboru s mnohaletou zkušeností. Jedná se tak o nejčastější produkt, který se k investicím využívá a má samozřejmě své plusy a mínusy. Záleží pak na klientovi, jaký vztah k bankovním produktům má a jestli mu dávají smysl. Můj vztah k nim je poměrně vlažný a celý článek hodnotící podílové fondy si můžete přečíst zde. […]

Aktivní vs pasivní investování - kryptojezevec
6 měsíců před

[…] Je jeden ze dvou druhů fondů, které banky nabízejí. Vyznačují se vetší výkonností v krátkém horizontu (ne však vždy) a jsou řízeny manažery, kteří  obhospodařující kapitál investorů ve fondu. Tito manažeři jsou z pravidla ostřílení borci v oboru s mnohaletou zkušeností. Jedná se tak o nejčastější produkt, který se k investicím využívá a má samozřejmě své plusy a mínusy. Záleží pak na klientovi, jaký vztah k bankovním produktům má a jestli mu dávají smysl. Můj vztah k nim je poměrně vlažný a celý článek hodnotící podílové fondy si můžete přečíst zde. […]

Poplatky a vše kolem nich - kryptojezevec
1 rok před

Zkouška

Last edited 1 rok před by Meles