Proč má smysl investovat?

Ještě nedávno, řekněme 25 let zpět, se slovo investování dalo považovat za sprosté, šarlatánské, a nebo jako něco nepředstavitelné pro většinu z nás. Investoři a makléři, jak je známe pouze z filmů a časopisů byli týpci v kvádru, kteří nejspíš věděli něco, co běžní lidé ani netušili, že existuje. Kvůli obecně nízké finanční gramotnosti jsme tak jejich práci často odsuzovali, protože jsme cítili nekalé praktiky a obohacování se na úkor ostatních. Každý také zná ikonický film: Vlk z Wallstreet, kde se burzovní makléři snaží prodávat akcie běžným lidem po telefonu. Skutečný příběh, kdy právě v těchto dobách na přelomu 20. a 21. století docházelo k rozšíření možnosti investování mezi širokou veřejnost (retail). Začala se tak psát nová éra investování.
Ptáte se sami sebe, jestli má smysl investovat, jelikož jste o tom slyšeli od známých, rodiny nebo třeba v bance? Vím vůbec, co investování obnáší a jaká nesou rizika ? Co když o všechny své peníze nakonec přijdu? V tomto úvodním článku do investování si vyvrátíme některé mýty, řekneme si, proč má smysl investovat, jaká je jeho hlavní podstata nebo třeba pro koho je a není určeno.
Co to je investování?
Jedná se o proces, kdy alokujeme své finanční prostředky ve prospěch někoho jiného s vidinou zhodnocení našich peněz v budoucnu a to úměrně s jeho rizikem. Často také můžeme slyšet, že pokud investujeme, vzdáváme se tak svých peněz a musíme počítat i s variantou, že o celou jistinu (vklad) můžeme přijít. To je samozřejmě pravda, jelikož každá investice je riziko, záleží však, jak se na danou situaci díváte a do čeho investujete. Pokud to bude nemovitost, kterou pronajímám a tu mi někdo zapálí (třeba), tak ano přijdu o své aktivum a nemám nic. Pokud to budou akcie jedné společnosti a ta zbankrotuje, pak ano může se stát, že nebudu mít nic. Pokud to budou korporátní dluhopisy a firma se dostane do insolvence, opět nemám nic a blbě se naše vklady budou vymáhat zpět. Otázka je, jak jsou jednotlivé případy pravděpodobné a jestli se třeba nemůže stát, že banka, kde mám veškeré své úspory, nemůže ukončit činnost nebo zastavit všechny výběry a transakce (viz. run na Sberbank 2022). Co myslíte, může se to stát? jelikož je zde příliš mnoho proměnných, nelze na tyto otázky odpovědět jednoduše. K tomu se váže následující otázka proč investovat.
Člověk investuje v případě, kdy se snaží ochránit své těžce vydělané prostředky proti inflaci nebo si tak chce zajistit dostatečný příjem do budoucna.Vždyť půjdeme do důchodu a stát se o nás postará ne? No a teď si na tuto otázku upřímně odpovězte. Věříte, že za 20, 30 let bude ještě na důchody? Já o tom úplně přesvědčený nejsem, a proto zastávám tezi, že co si nenašetřím (nezainvestuji) teď, mít v důchodu nebudu. Nechci se spoléhat na nejistotu a horší zítřky, které jsou pravděpodobně před námi. Státní dluh roste, odkládá se pro další generace, které nemají šanci ho nikdy splatit. Inflace je všudy přítomná a skoro bych tak řekl, že nám pomalu nic jiného nezbývá, než se vrhnout do světa investic a postarat se o sebe sami.
O čem je tedy investování?
Je o disciplíně a vytrvalosti. Zároveň o uvědomělém procesu rozložení svých prostředků a často i o emočním vypětí, které rozhodně ne každý vnímá stejně a ne každý ho ustojí. Tím myslím situaci kdy se naše portfolio propadne třeba o 30 a více procent.
Zkusíme se na to ale podívat takhle. Používáte výrobky Apple, Microsoft, SONY, LG nebo jakékoliv jiné značky? Chcete se tak podílet na jejich rozvoji a těžit z jejich prosperity? Vidíte příležitost na nemovitostním trhu, kterou byste mohli rázem střelit dráž? Máte rádi automobily, alkohol (nic proti zdravým alkoholikům), umění nebo třeba poštovní známky a chcete je tak mít doma a kochat se? Ano i o tom je investování a opravdu každý si dokáže přijít na své. Někdo hledá cestu, jak zbohatnout rychle a teď, někdo přemýšlí více nad budoucností než přítomností a někoho investování nadchne jako mě a bude si i celou cestu za finanční a časovou nezávislostí užívat. Mít radost z toho nabýt nové znalosti, možnost předat je dál, …všechno můžete spojit v jedno. Stojím si ale za tím, že člověk by neměl investovat do něčeho, čemu nerozumí. I když tak ale mnozí děláme (nebyl jsem výjimka, když jsem zakládal účet přes podílové fondy), je dobré se aspoň o základech informovat. Chápu ale i lidi, co investování nechtějí rozumět, ale ví, že je to správné. To je v pořádku, někdo se chce pouze svést na vlně, nebo se ani nechce moc zabývat investováním do hloubky. To ale pravděpodobně nebudete vy, jelikož čtete tento blog. Jeden z mýtů, který říká, že ,,investování je příliš složité“, je založen částečně na pravdě, ale opravdu jen z části. Je složité pro někoho, kdo nemá vůbec žádné finanční vzdělání a každé nové slovo nebo definice je pro něj španělská vesnice. Jakmile ale nahlédnete pod pokličku, která je paradoxně docela průhledná, zjistíte, že jde o velice sofistikovaný a jednoduchý nástroj, jak zhodnocovat své finance.

Jaké je riziko?
Samozřejmě jak bylo řečeno, když investujeme, jsme ochotni podstoupit určité riziko pro zhodnocení svých prostředků. Riziko by vždy mělo být úměrné s výnosem, a proto se nám nabízí celá škála možností, které jsou více či méně rizikové. Ať už se jedná o akcie, dluhopisy, nemovitosti, umění, kryptoměny, komodity nebo třeba P2P půjčky, každý bude riziko vnímat jinak.
Pojem riziko je relevantní, individuální. Tudíž pro toho, komu přijde například bitcoin jako rizikové aktivum, může pro druhého znamenat konzervativní produkt.
Je nutné tedy pochopit podstatu rizika hned na začátku a vymezit si tak mantinely našeho rizikového profilu. Každý z nás vnímá riziko jinak a záleží přitom na povaze, věku, investičním horizontu, znalosti trhu a také jak zvládáme svoje emoce. Jiné riziko bude ochotný podstoupit 60-ti letý člověk, který je konzervativní a má 2 miliony na účtě oproti člověku ve 20 letech s gamblerskou povahou a pár desítkami tisíc. Absolutní standart, který v investování platí a řeší ho snad každý uvědomělý člověk, je diverzifikace, neboli rozdělení finančních prostředků do více tříd aktiv. Později v článku si tak popíšeme, pro koho investování je a pro koho rozhodně není.
Jaký je rozdíl mezi investováním a spořením?
Veliký. A to razantně. Pokud spoříme, víceméně nepodstupujeme žádné riziko
a zhodnocujeme tak své finance minimálně. Spořit můžeme několika způsoby a nejvíce klasickým z nich je mít peníze na spořícím účtu. Úrok na něm je pevně daný a banka se vás tak snaží odměnit za to, že u nich máte svoje peníze (aby je mohly dále půjčovat bez vašeho vědomí). V tom horším případě je pak máme na běžném účtu nebo doma pod polštářem. Tím znehodnocujeme své finance a ani si to neuvědomujeme. Proč? Protože si z nich inflace každý rok ukrojí svůj podíl a vy tak přijdete o část svých peněz. Reálně ale ne nominálně. Nominálně budete mít pořád stejně na účtu, ale koupíte si za ně po roce méně než předtím. To je hlavní důsledek inflace, a jakožto běžní smrtelníci s tím nejsme schopni nic udělat. Spoření tedy smysl má, ale nespasí vás, pokud bude inflace jako v roce 2022 větší než 15%. Pokud bych měl popsat výhody a nevýhody mezi nimi, napadají mě tyto:
Spoření
Výhody:
- Minimální riziko
- Vysoká likvidita (neplatí ve všech případech)
- Částečná ochrana prostředků před inflací
Nevýhody:
- Nízké nebo žádné zhodnocení
- Nutnost splnění různých podmínek pro úročení nebo bonusy
- Nevyhnete se daním
A co se investování týče…
Výhody:
- Vysoké zhodnocení
- Působení složeného úroku
- Možnost investovat do čeho chceme
- Ochrana prostředků před inflací
- Možnost pasivního příjmu z dividend
- Osvobození od daní při splnění časového nebo hodnotového testu
Nevýhody:
- Vysoká volatilita některých instrumentů
- Není pro všechny – základy finanční gramotnosti
- Můžeme o vklad přijít
- Pořád existuje hodně podvodných projektů na bázi Ponziho schéma – těžké rozpoznat
Jestliže ale o investování i tak nepřemýšlíte, pořád vyjde lépe nechat peníze na kterémkoliv konzervativním bankovním produktu, jako je spořící účet, penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo třeba termínované vklady. Všechno bude nakonec lepší než nechat peníze ležet a nepracovat. I utratit peníze je lepší než si je střádat pod ten polštář. Napadá mě pouze jedna výjimka a to tehdy, pokud s nimi máte krátkodobé plány. Horizont cca do 3 let.
Pro koho je investování určeno?
,,Jenom pro bohaté a chytré lidi“. Další mýtus, který často slýcháme. Špatně se však vyvrací těm, kteří si ani nechtějí vyslechnout, o co vlastně jde. Pokud někdo žije od výplaty k výplatě, těžko ho můžeme vůbec přesvědčovat o smyslu investování. Chápu, že ne každý má tisíce korun měsíčně navíc, ale 1000 Kč měsíčně by měla mít téměř každá průměrná rodina. Pokud to váš případ není, doporučuji nejdříve začít u správy osobních financí. Investování je tedy určeno pro všechny z nás, co vnímáme hodnotu peněz, nebojíme se podstoupit riziko při volatilnějším období a chceme tak zhodnotit naše finance. Ano trhy nerostou jenom nahoru a občas nepředvídatelně reagují na situace odehrávající se ve světě. Někdy negativně, někdy pozitivně. ,,Pan Trh“ umí vskutku překvapit a i ti nejzkušenější se ve svých předpovědích mohou mýlit a často se mýlí. Opravdu nikdo na světě nemá křišťálovou kouli, která by předpověděla budoucí vývoj při investování. Ovšem pomocí určitých zásad jako je diverzifikace, historická data za více než 100 let a při správné strategii lze v investování uspět téměř vždy. Nemělo by být ani naší snahou dlouhodobě předvídat trhy, ba dokonce se snažit nad nimi zvítězit. Pokud to nedokážou ani ti nejlepší manažeři v největších fondech světa, nemá smysl se o to pokoušet. Proto si také myslím (a nejsem sám), že při dlouhodobém pasivním investování i s malou pravidelnou částkou měsíčně můžeme všichni dosahovat průměrných nebo nadprůměrných výsledků, a to s relativně nízkým rizikem. Velice důležitou roli zde hraje právě zmíněná diverzifikace a investiční horizont. Diverzifikace je rozložení prostředků do více aktiv nebo tříd aktiv, a tím tak eliminovat riziko spojené s jednotlivými instrumenty. Primitivní příklad diverzifikace na akciovém trhu by vypadal třeba takhle. Které instrumenty jsou více diverzifikované?
- Akcie 5 technologických společností v USA
- Akcie 500 největších společností v USA formou ETF
Logicky správně je druhá odpověď. Eliminujeme riziko poklesu ceny akcií v době odprodání podílu a snížíme také riziko toho, že přijdeme o veškeré prostředky v případě pádu/krachu společností.
,,Takový Apple, Tesla, Microsoft a další gigantické firmy přece nemohou zkrachovat“.
Ano také si to myslím, ale kdo kdy čekal, že velikáni jako Enron, Lehman Brothers nebo WorldCom jednou zkrachuje? A přece se stalo. Podobných je samozřejmě více a asi nechcete být tím, kdo by na další podobný pád mohl doplatit. Diverzifikace je zkrátka nedílná součást každého portfolia, ať už jste aktivní či pasivní investor. Ovšem něco jiného je dělat fundamentální analýzu a mít v portfoliu cca 30 společností, z nich každé jsou z jiného sektoru a státu. Takové portfolio je také dostatečně diverzifikované.

Pro koho investování není určeno?
,,Investování není nic pro mě, protože mu nerozumím“. Chápu, že takto spoustu lidí přemýšlí a mají vlastně pravdu. Pokud nechceme ani zjistit, o čem investování je, riziko nevyhledáváme, nechceme svěřovat své prostředky cizím lidem a raději spoříme do polštáře, pak investice opravdu nejsou pro nás. Takových lidí známe spoustu a jsou to i tací, kteří nás budou odrazovat, pokud se jen zmíníme, že máme v plánu investovat. Dokáží být najednou obrovští experti na dané téma, a pokud se našim investicím zrovna nebude dařit, přijdou s klasickou větou: ,,Já jsem ti to říkal“ a podobně.
Důležité je však nenechat se ovlivnit názorem jednoho nebo dvou lidí. Ani v pozitivním ani v negativním slova smyslu. Pokud se tedy rozhodnete investovat, úplně nejlepší, co můžete udělat je vyslechnout si názory opravdových expertů (hlavní ekonomové, manažery velkých společností, úspěšní lidé) nebo nestranných lidí, co s investováním už zkušenosti mají. Nestačí ale vyslechnout jeden názor, který se mi líbí, a pouze ten následovat. Získejte nadhled nad celou situací, sbírejte kousky skládačky a výsledek se dostaví sám od sebe. Zjistíte, co vám dává smysl, ucelíte si osobitý názor a touto cestou se pak doporučuji dát. Jinak se vám totiž může stát, že každý měsíc najdete lepší a lepší investici a nakonec budete paralyzováni výběrem.
Pokud však zápasíte s domácím rozpočtem, nemáte naspořenou železnou rezervu, hádáte se doma o penězích, a kdo ví co ještě, nejspíš pro vás také nebude nejlepší začínat investicemi. V takových případech, jak už bylo zmíněno, je dobré začít správným hospodařením, zbavením se dluhů a tvořením rezervy.
Kde a jak začít investovat?
Nejvíce klasický způsob, který všichni známe, je zajít na pobočku své banky a zeptat se bankovního poradce. Na tom nic složitého není a domluvit si takovou schůzku zabere pár minut. Budeme pozváni na konkrétní datum a čas, kdy za přítomnosti investičního experta proberete základní možnosti investování. Nebo to vše provedete online. Může se nám také stát, že banka přijde za námi s tím, jestli si nechceme založit nějaký bankovní produkt.
Z důvodu velkého dosahu bankovních institucí tvoří největší část našeho kapitálu v investicích právě tyto produkty.
Budete tak mít k dispozici produkty jako podílové fondy všeho druhu (od akcií, dluhopisů, nemovitostí až po zlato), termínované vklady, doplňkové penzijní spoření, penzijní připojištění. Samostatný článek s jejich výhodami a nevýhodami najdete zde.
Další možností je domluvit si schůzku s nezávislým finančním poradcem, který má v nabídce širší spektrum produktů a snaží se s námi najít optimální variantu portfolia, ideálně na míru. Také s vámi projdou více možností investování a v ideálním případě vás i vzdělají. Ovšem není poradce jako poradce a pokud chcete vědět, jak se na takový rozhovor připravit, přečtete si následující článek.
Poslední možností, kterou se na blogu budeme věnovat nejvíce, jsou produkty, služby, které vám banka sama od sebe neukáže (existují ale i výjimky). Jednoduše proto, že z těchto služeb nebudou mít žádnou provizi. Těmito službami se budu zabývat v jednotlivých článcích, takže si stačí počkat až postupně vyjdou. Platforem a služeb nabízející investice je spoustu, my si však rozebereme a popíšeme jen některé z nich (ty, které osobně používám nebo o nich uvažuji a ty nejpoužívanější). Ostatní jsou obdobné a liší se pouze v maličkostech. Samozřejmě pokud budete chtít bádat po dalších, směle do toho! Je jich opravdu celá řada.
Kdy začít?
,,Investovat začnu, až budu mít více peněz“ – klasika, kterou jsme slyšeli mnohokrát. Třeba sami od sebe. Někdo to opravdu myslí vážně, a jakmile se do takového bodu dostane, začne investovat. Dle mého názoru se však jedná pouze o výmluvu, jak toto téma oddálit na nikdy.
I když mám určité výhrady proti R. Kiyosakimu, v něčem má ten kluk skutečně pravdu. Jedna z nich je ta, kdy si lidé myslí, že více financí vyřeší jejich problémy. Pokud dostanu větší výplatu, budu se mít lépe. Co se však ve většině případů stane je fakt, že s většími příjmy nám akorát vzrostou výdaje. Začneme utrácet za věci, které nepotřebujeme, nebo které jsme si předtím nemohli dovolit a teď si na ně směle půjčujeme. Jedná se o evoluci, kdy nás technologie dnešní doby, na kterých jsme tak moc závislí, naprosto pohltili.
Pokud se ale sami sebe zeptáte: ,,Nemám ani těch tisíc korun měsíčně, které si můžu odkládat nebo investovat“? Věřím, že každý z nás má tu možnost, a proto nečekejte na lepší zítřky nebo ideální příležitost. Je důležité si totiž uvědomit, jak významnou roli hraje časový horizont a koncept složeného úročení. Záleží samozřejmě, za jakým účelem investujeme a na jak dlouho. Já zde ale cílím na skupinu lidí, kteří si chtějí přilepšit na důchod a mají tak 10,20,30 let před sebou. Odkládáním na další roky se tak ochuzujete o úroky plynoucí z držení investičních produktů. Chápu, že si možná nejste schopni představit, jak přesně takové úročení funguje, a proto se podívejte na následující článek, který se tímto jevem zabývá.
Další mýty:
,,Začnu investovat, až nebudou trhy tak nadhodnocené, drahé“.
,,Přichází krize a všechny aktiva klesají. Teď je rizikové investovat, a tak počkám až se trh zotaví“.
Pokud teprve vstupujete do světa investic a ještě jste svůj první krok neučinili, mohlo by se vám také stát, že investovat nikdy nezačnete. ,,Pan trh“ je opravdu nevyzpytatelný a nikdo nemůže přesně určit, kdy se nálada na trhu obrátí opačným směrem. Důležité je však si uvědomit, že recese a krize k investicím patří, přicházejí v nepravidelných cyklech a trvají různá časová období. I přes to všechno se ale veškerá aktiva vždy vrátila zpět na svou poslední hodnotu a pokaždé ji dokonce překonala. Pro představu se podívejte na graf indexu MSCI World, který udává světový průměr akciového trhu s více než tisíci firem.

Období, kdy trhy rostou rychlým tempem, jsou vždy mediálně rozebírány jako tzv. bubliny a zanedlouho prasknou (dojde ke korekci). Alespoň to radí spousta expertů, věštců i amatérů. Vy tak čekáte a čekáte a ono se další rok, dva nic neděje. Trhy rostou a rostou. A takové období, věřte nebo ne, může trvat i 5 let třeba a vy jste tak přišli o roky skvělých výnosů, které byly k dispozici. Z historických zkušeností se téměř vždy potvrdilo, že časování trhu je nemožné. Pokud se snažíte trefit dno a nakoupit levně (což je ta správná strategie), pravděpodobně neuspějete a později si stejně budete vyčítat, že jste ještě nepočkali nebo v opačném….už jsem to zase propásl. Proto nemá smysl snažit se vyzrát na ceny a oddalovat své investice. Jakmile se jednou rozhodnete, začněte bez ohledu na to, kde se trhy nacházejí. Metodou DCA (dollar cost averaging – pravidelné investování stejné částky ať jsou ceny nahoře nebo dole) nemůžete udělat chybu nikdy a ze všech studií vždy vyšla nejlépe. Touto metodou se vydávám i já a můžu vám potvrdit, že se takto spí mnohem lépe. Ještě lépe, pokud celý proces zautomatizujete trvalým příkazem a službou, která řeší investice za vás.
Takže kdy opravdu začít?
,,Jsou dvě nejlepší doby na to ,kdy začít investovat. Když jste se narodili a právě teď“
Geniálně jednoduchá odpověď, která je však pravdivá. Kdo neměl to štěstí, že mu rodiče spořili/investovali od narození, určitě bych na jeho místě nečekal a začal investovat do toho, co mi dává smysl a čemu rozumím. Nebo alespoň tomu chci rozumět. Kdo ví, třeba se nakonec dostanete do stejné situace jako já a svět investic a financí vás pohltí.

Tento článek není investičním doporučením, ale pouze autorův skromný názor. Slouží k informativním nebo inspirativním účelům, popřípadě k pobavení jezevců.